Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vészharangokat kongatnak a szakemberek: az Amazonast tápláló Andok hegységbeli folyókra tervezett duzzasztógátak sokasága soha nem tapasztalt mértékben károsítja majd a környezetet, az erdőket és a halakat. Az elkövetkező húsz évben ugyanis e folyókon 151 erőmű építését tervezik.
Egyelőre mindössze 48 ilyen léptékű duzzasztógát létezik az Amazonas Andok-beli vízgyűjtőjében. Az újonnan tervezett erőművek a hat legnagyobb mellékág közül ötöt érintenek, elsősorban Peruban és Ecuadorban, valamint Bolíviában és Kolumbiában. Negyven erőművet közvetlenül az őslakosok települései mellé terveztek.
A halaknak a folyásiránnyal ellenkező irányú vonulása várhatóan erős zavart szenved, mint ahogyan az üledékek szállítása is. Az erdők területét nemcsak az elárasztás csappantja majd meg, hanem a közlekedési utak és a villamos vezetékek építését megelőző irtások is. Ecuador, Peru és Bolívia 2020-ig összesen 7000 megawatt kapacitással rendelkező erőművek építését tervezi. Az Amazonas-medence esése Brazíliában csekélyebb, ezért ott nem annyira kifizetődő duzzasztógátakat létrehozni. Ezt ellensúlyozandó, Brazília a szomszédos országokban azzal támogatja az építésüket, hogy energiát fog vásárolni tőlük. Sürgős feladat, hogy a duzzasztógátakat globálisan, nemzetközi szinten tervezzék meg. Szakértők szerint az a nemzetközi finanszírozási rendszer, amelynek keretén belül az ipari országok a klímavédelmi céljaik egy részét a szegényebb államokban végrehajtott klímabarát projektekkel teljesítik, a jó szándék ellenére veszélybe sodorhatja az esőerdőket és a trópusi folyókat.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu