Magyar füvön rúgták a bőrt

Ha másképp nem is, gyep formájában mégiscsak jelen voltunk a labdarúgó Európa-bajnokságon. Ami nagy szó, mert ott a stadionokban a pázsitnak is szigorú feltételeknek kell megfelelnie.

Zöld FöldBiczó Henriett2012. 07. 04. szerda2012. 07. 04.
Magyar füvön rúgták a bőrt

– Én nem is a focit néztem, hanem a gyepet. Mondhatnám: ki se látok a fűszálak közül. Szakmai ártalom – hangzik a focirajongókat megborzongtató mondatfüzér Orsulik Károly szájából. Ám érthető az álláspontja, hiszen két stadionban is az „ő gyepén” rúgták a bőrt Európa legjobb focistái. Pontosabban: a felsőpakonyi Marchfeldrasen Kft.-jén, aminek Orsulik Károly a telepvezetője. Régi „füves”, nyolc évig dolgozott Ausztriában. Amikor az osztrák vállalat tíz évvel ezelőtt a felsőpakonyi részleggel bővült, rögtön elvállalta a vezetését. Tudta, hogy ilyen talajon, jó munkával csak sikertörténet lehet a dolog vége. Az is lett.
– Nem hallottam róla, hogy Európában lenne az itteninél jobb minőségű talaj, amit nem mesterségesen hoztak létre. Nagyon jó a vízáteresztő képessége, s a remek gyephez ez a kulcs. Ha ez adott, akkor már csak a megfelelő vízellátásra, tápanyagbevitelre és fűnyírásra kell odafigyelni. Igaz, a fűmag minősége sem mellékes, mi az USA-ból szerezzük be, mert az a legtisztább – fűzi hozzá, miközben nézzük, hogyan rakják be a kamionba a három és fél centi vastag, felgöngyölt gyepszőnyegeket. A szállítmány a lengyel fővárosba indul, a Legia Warsawa Stadionba.

Az UEFA által felkért független szakértő cég, az STRI dönti el, melyik gyep alkalmas egy Eb-meccs megtartására. A tavaszi vizsgán a lengyel gyep „nem ment át”, ekkor az STRI szakértője személyesen kereste föl a Marchfeldrasen Kft.-t. Ez a fű már megfelelt a kívánalmaknak. Az európai szövetség szigorú szabályokat ír elő a pálya gyepével kapcsolatban, így például a fűnek pontosan 23 milliméter magasnak kell lennie. A pályát 23 párhuzamos sávra osztják, melyek egyenként 5,5–6,1 méter közötti szélességűek lehetnek. De ezeket a feltételeket csak akkor lehet teljesíteni, ha jó minőségű a gyep, pontosabban a talaj, amibe a fűmagot vetették. – A mi gyepjeinknél nem fordulhat elő, hogy hatalmas esőzés után állna rajtuk a víz vagy ne bírnák a focisták okozta károkat. Míg más európai gyepesek alig fél év alatt a piacra dobják termékeiket, mi egy évig gondozzuk a gyepet, mielőtt értékesítjük. Ennek is köszönhető, hogy egy-egy meccs után nem éktelenkednek fű nélküli foltok a pályán, mert a visszagyökeresedés is garantált – mondja Orsulik Károly.

A Marchfeldrasen Kft. nem új szereplő a futball Európa-bajnokságon, szállított már füvet a 2008-as osztrák–svájci rendezésű Eb klagenfurti és innsbrucki pályájára, de felsőpakonyi fű található a salzburgi Red Bull Arénában is. Sőt jó néhány bolgár, román, szlovén stadionban szintén a Pest megyei cég füve virít. Magyarországon a Videoton és a felcsúti Puskás Akadémia pályájának, a telki MLSZ-edzőközpontnak és a kecskeméti stadionnak a gyepszőnyegét is ők készítették.
De nem csak a stadionok világában vannak topon, magánkertekbe és parkokba is kapnak megrendelést. Csaknem százhektáros területükről jut mindenhová – igaz, akad olyan kerttulajdonos, akinek mindössze fél négyzetméter gyepre van szüksége. Előfordult már olyan is, hogy valaki 25 centi széles, 30 méter hosszú gyepre vágyott. Orsulik Károly azt ajánlotta, vegye meg a szükséges négyzetmétert, aztán vagdossa megfelelő méretre. És létrejött az üzlet. – Egyre több a megrendelés, hiszen a jól karbantartott gyepszőnyeg nem csak szebb, hanem hosszabb életű is, mint a magról vetett fű – mondja a telepvezető. – Ha az ember nem kap elegendő napfényt vagy tápanyagot, az nála stresszt okoz, legyengül a szervezete, s nem teljesít jól. Ez történik a fűvel is.
Mert, mint a régi görögök vallották, a fűnek (is) lelke van.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek