Seregélyek felhője

Hazánk egyik leggyakoribb madara a sereglyének vagy se¬regilnek is mondott kis szárnyas, melynek hossza 21-22 centi, súlya 75-90 gramm. Főleg rovarokat és bogyókat eszik, de a gyümölcsösöket is szívesen látogatja. Nagy csapatokban komoly károkat okozhat, elsősorban kora ősszel, leginkább a szőlősgazdáknak. Tollazata sötét, feketés árnyalatú, ami különösen az öreg madarakon fémfényűen csillog. A hasaalja és háta fehér szegélyű tollakkal pettyezett.

Zöld FöldBalogh Géza2012. 09. 05. szerda2012. 09. 05.
Seregélyek felhője

Mint odú- és üreglakó, fészkeléskor elsősorban öreg erdőket, facsoportokat keres fel, ahol költőodút talál. Április közepén kezdi a kotlást, általában négy-hat kékes-fehéres tojást rak. A fiókák kikelése után mindkét szülő gyakran etet, a rovarokat a nagy, nyílt területeken szedegetik össze. Cserebogaras időszakban szinte kizárólag ez alkotja a fiókák táplálékát. Költés után csapatokba verődve portyázik, különösen kedveli a kevés fás kaszálókat, ahol nyáron főleg sáskát, szöcskét keres.

Hihetetlenül okos: a legelőkön például a juhok után jár, mert azok a fűből felverik a rovarokat, s neki csak össze kell kapkodnia azokat.

Vonuló madár, de enyhébb teleken áttelel. Ilyenkor gyakran a fenyőrigókkal portyázik, főként az ostorfa bogyóit eszi. A fiatalok és a nőstények hangja érdes, rekedtes, azonban a hím valóságos utánzóművész. Különösen tavasszal, a párválasztás időszakában hangos. Kiválóan utánozza más madarak jellegzetes hangját, de énekébe bele-beleszövi környezetének zajait, hangjait is. Így aztán ha a mezőn ajtónyikorgást vagy mentővijjogást hallunk, ne gondoljunk rosszra: csupán a seregély szórakozik. E tulajdonsága miatt sokan kedvelték a múltban és ma is. A legenda szerint az őrült római császár, Néró is beszélő seregélyeket tartott maga körül. Sajnos, semmi jót nem tanult tőlük.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek