Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Már nem a távoli jövőben játszódó filmből vett jelenet, hogy dobozból szippantjuk a friss, tiszta levegőt. Egy kínai üzletember, Csen Kuang-piao jóvoltából Pekingben ez az utópia valóra vált.
Kép: Chinese billionaire philanthropist Chen Guangbiao, center, Chairman of Jiangsu Huangpu Recycling Resources Co., Ltd., distributes free canned fresh air and reusable bags to pedestrians on the financial Street in Beijing, China, 30 January 2013. Chinas foulest fortnight for air pollution in memory has rekindled a tongue-in-cheek campaign by a multimillionaire with a streak of showmanship who is selling canned fresh air. Chen Guangbiao, who made his fortune in the recycling business and is a high-profile philanthropist, on Wednesday handed out soda pop-sized cans of air, purportedly from far-flung, pristine regions of China such as Xinjiang in the northwest to Taiwan, the southeast coast.He handed out green and orange cans of Fresh Air, with a caricature of himself on them saying, Chen Guangbiao is a good man.He concedes that his canned-air effort is tongue in cheek, but says its a way to awaken people to the importance of environmental protection. His campaign is attracting bemusement but also plaudits from the media and from people desperate to escape the smog., Fotó: Shi xing
A közadakozásairól híres milliárdos korántsem a haszonszerzés reményében dobta piacra a mérgező anyagoktól mentes éltető oxigént, inkább a Pekingben, Észak- és Közép-Kínában egyre elviselhetetlenebb méreteket öltő légszennyezettségre akarta felhívni a figyelmet.
A kínai üzletembereknek szóló magazin, a Hurun Report által mintegy 740 millió dolláros vagyonnal rendelkező Csen jelképes árat, mindössze öt jüant, azaz kb. 180 Ft-ot kér el egy szmogmentes, többféle „ízesítésben” is kínált légdózisért: árul levegőt az ősi Tibetből, Taiwanról, vagy a kínai kommunisták egykori főhadiszállásának számító Yen-an városából. A vállalkozó az öniróniát sem mellőzve saját karikatúráját rajzoltatta a fémdobozokra. „Ha nem kezdünk el foglalkozni a környezetvédelemmel, húsz-harminc év múlva gyerekeink, unokáink már csak maszkot viselve, oxigénpalackot cipelve élhetnek” – állítja Csen. A jótékonysági és hazafias akcióiról már jól ismert üzletember többek közt filmre vette, amint átgázol rajta egy autó, de szedett már darabjaira Mercedes-t, valamint 5000 kerékpárt osztogatott szét azzal az üzenettel, hogy az emberek vezetés helyett inkább tekerjenek.
Azt, hogy milyen méreteket öltött Kínában a légszennyeződés, jól mutatják a NASA műholdas felvételei. Ezeken a fotókon Észak-Kína legsűrűbben lakott síkságai láthatatlanná váltak a sűrű, szürke ködtől. A légzőszervekre igen veszélyes finom szemcséjű szálló por koncentrációja Pekingben 400 mikrogramm/köbméter fölött volt az utóbbi két hétben, ami 6-8-szorosa az Egészségügyi Világszervezet (WMO) 50 mikrogramm/köbméteres napi határértékének. 1961 óta nem volt ilyen hosszantartó, a hírhedt londoni szmoghoz hasonló méretű légszennyezettség. Pekingben mindössze öt napon át volt tiszta az égbolt. Az egészségtelen levegőt többek közt az okozza, hogy az ország energiaszükségletének körülbelül 70 százalékát a szén fedezi: ezt használják az erőművek túlnyomó többségében, de a házakban, lakásokban is általában szénnel fűtenek. A helyzet javulása hosszú távon nem várható, mivel becslések szerint 2030-ra az ország áramigénye megháromszorozódik.
Ha ezt a jóslatot vesszük alapul, nehéz elképzelni, hogy Csen Kuang-piao mostani légből kapott akciójának ne lenne hatalmas üzleti sikerre ítélt folytatása.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu