Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gigantikus vulkán jöhet létre a Csendes-óceán alatt, de egyelőre nincs ok a pánikra, mert a globális katasztrófa csak 100-200 millió év múlva várható. Az Utah-i Egyetem kutatócsoportja szerint két kontinens méretű kőzettömeg halad egymás felé 2900 kilométeres mélységben, és ez a folyamat okozhat később óriási kitöréseket.
Már az 1990-es években felfedezték a két hatalmas kőzetrakást a mag és a földköpeny határán; az egyik Afrika alatt húzódik, a másik a Csendes-óceán alatt, Szamoa környékén. Az utóbbiról azonban Michael Thorne geológus azt állítja, hogy az valójában két rakásból áll, amelyek összeütköztek egymással. A frissen megjelent tanulmány szerint az egymással karambolozó kőzetek egy szivacsos szerkezetű foltot hoznak létre, amely részben olvadt kőzetből áll. A távoli jövőben ez okozhatja a szupervulkán létrejöttét. A felszín alatt végbement földrengés adatait elemezve jutott arra a következtetésre, hogy a kőzetrakások mozognak, majd számítógépes szimulációkkal állapította meg a rakások alakját és méretét.
Két forgatókönyv szerint okozhat majd katasztrófát az óriási tűzhányó. Hasonlíthat a Yellowstone egykori szupervulkánjára, amelynek a teteje háromszor is felrobbant az elmúlt kétmillió év során, és vulkáni hamuval takarta be az egész amerikai kontinenst. A másik lehetséges következmény egy több ezer éven át tartó, állandósult kitörés, amelynek során rengeteg láva ömlik a felszínre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu