Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szentendrén nyugodtan alhatnak a Duna partján élők: bár még nem fejeződtek be a tavaly nyár végén megkezdett munkálatok, az új gát alapjai ma már biztonságosak.
Nem igazán dobott fel, mikor megtudtam: elbontják a szentendrei Duna-korzó régi gátját, hogy újat, erősebbet, szebbet építsenek a helyére. Az első kettőt elhittem – mit értek én az árvízi védekezéshez –, de hogy szebb is lesz a korzó látványa a fák és a töltés nélkül, nehezen tudtam elképzelni. Nemcsak én éreztem így, több lakos táplált ellenérzéseket a megkezdődött munkák iránt, főleg, mikor a töltés öt öreg fáját kivágták, hogy helyükön megépülhessen a biztonságosabb mobil gát. Méghozzá Magyarországon az első.
A heves érzelmek nem meglepőek: a töltés az 1960-as évek óta szerves részét képezi a város életének. A több mint fél évszázados gátat sebtiben építették, mert jött az ár, védeni kellett az óvárost. Azóta sok (ár)víz lefolyt a Dunán. Legutóbb 2006-ban okozott komoly károkat, a gátban is. Szakértők szerint még egy árvíz ellen már nem tudta volna megvédeni a szentendreieket.
Új gátra tehát kétségtelenül szükség volt. Ez pedig a korzó képét is megváltoztatja. A két és fél kilométeres szakaszon belül ugyanis 330 méteren mobil gátat építenek. A középső szakaszon el fog tűnni a magas töltés, ezzel a megoldással kilátás nyílik majd a Dunára. A város vezetősége szerint ez fellendítheti a turizmust is: az itteniek és az ide látogatók újra közelebb kerülhetnek a folyóhoz.
A mobil panelekből álló, árvíz esetén mindössze nyolc óra alatt összerakható gátat Szentendrén építik először hazánkban. A németországi szabadalom más országokban már sikerrel óvta az árvíz ellen a lakosokat – ugyanilyen biztonságot várnak el itt is a rendszertől. A beruházás 1,3 milliárdnyi forintját pályázaton nyerték el, sem hazánknak, sem a szentendreieknek semmit nem kell befizetniük. A panelek tárolására csarnok is épül, szintén uniós pénzből. A többi védelmi szakaszon marad hagyományos földgát, igaz, résfallal megerősítve. A kivágott – az önkormányzat szerint életveszélyes állapotban lévő – fák helyére 81 új csemete kerül, ami nem fér el a korzón, az a város más területein ad majd árnyékot. A régi fák anyagát pedig helyi képzőművészek kapták meg, használják belátásuk szerint. A tervek szerint szeptember vége, október eleje környékén vehetik újra birtokukba a korzót a szentendreiek és a turisták.
A kedélyek csitítása érdekében a város vezetősége folyamatosan tájékoztatja a lakosságot. Úgy tűnik, a terv működik, az elégedetlen hangok napról napra halkulnak, és immár inkább a várakozást érezni a városban. A látványtervek egyértelműen szépek – reméljük, a valóság is hasonló lesz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu