Klímavédő hódrét

Több állatfajt is megvádoltak már azzal, hogy túlszaporodott állományaik okozzák a globális felmelegedést – legalábbis jelentős részben. Elsősorban a folyamatosan metánt termelő szarvasmarhákat okolják, de megkapták magukét a sertések és a házityúkok is. Ám egy coloradói kutató most arra derített fényt, hogy a klímaváltozás ellen dolgozó állat is létezik: ez pedig az észak-amerikai (avagy kanadai) hód.

Zöld FöldKirály Farkas2013. 08. 08. csütörtök2013. 08. 08.

Kép: Image: 0031811856, License: Rights managed, Restrictions: N, Beaver with Twig in Mouth Denali National Park IN AK, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alaska Stock, Fotó: Profimedia-Red Dot

Klímavédő hódrét
Image: 0031811856, License: Rights managed, Restrictions: N, Beaver with Twig in Mouth Denali National Park IN AK, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alaska Stock
Fotó: Profimedia-Red Dot

Amikor a szorgalmas hód az éles fogaival elrágja a fák törzsét, kidönti azokat, majd gátakat épít belőlük, eltorlaszolja a víz útját és mesterséges tavakat hoz létre, nem csak a táj képét változtatja meg. Egyszersmind e lapátfarkú állatok ténykedése jelentősen csökkenti a légkörbe jutó szén-dioxid mennyiségét: a hódok gátjai miatt a patakok időszakosan kiöntenek, és hordalékukat a vízzel elborított területen rakják le. Az így kialakult helyeket nevezik az amerikaiak hódrétnek. (Ha úgy tetszik: hódmezőnek – aminek persze semmi köze csongrádi városunk nevéhez.) Ellen Wohl geológiaprofesszor friss kutatása szerint ezek az elöntött helyek tartják vissza környezetükben a legtöbb szén-dioxidot, a teljes megkötött gázmennyiség egynegyedét. A professzor azt is kimutatta, hogy a hódok által elhagyott területeken a kiszáradó talaj csak harmadannyi szén-dioxidot képes megkötni.

Vajon mit tehet a ma élő tíz-tizenkét millió amerikai hód a klímaváltozás ellen? Talán nem is keveset, hiszen hihetetlen nagyságú területeken képesek a vizet „szabályozni”: a legnagyobb hódgát hossza eléri a 850 métert, de átlagos hosszuk is 400 méter körüli. Elképzelhető, hogy e gátak mögött mekkora „hódmezők” húzódnak meg. Már csak azzal kell szembenéznünk, hogy az európai ember Amerikába érkezése előtt 100-200 millió hód élhetett a két amerikai földrészen. Hihetetlennek tűnik, de felvetődik a kérdés: a hódok évszázadokig tartó túlvadászása lenne a globális felmelegedés egyik fontos oka?
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek