Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ajkai olvasónk kérdésére válaszolt Veszelszky Éva, a Szabad Föld "Üzenjük" rovatában.
Balogh Kálmán, Ajka. Az ifjított fák megújulása több okból is elmaradhat.
Egy megfelelő egészségi állapotban lévő idős fa általában a lombfelület legfeljebb harmadának eltávolítását vegetációs időben is károsodás nélkül elviseli, ám ennél nagyobb lombvesztés már sokkot okozhat, ami a fa pusztulásával is járhat.
Gyümölcsfáknál szintén sokkot okozhat, ha nem megfelelő időszakban végzik a beavatkozást. Általában a szüretet követően a lehasadt, megsérült ágak minden fajtánál károsodás nélkül levághatók, de a komolyabb csonkolásokra és az azt kiegészítő tápanyag-utánpótlásra a mélynyugalom alkalmasabb. Mindkét esetben nagyon fontos a sebek gondos kitisztítása, gomba- és rovarölő szeres fertőtlenítése, majd lezárása, mivel a legtöbb gond éppen a sebek továbbfertőződéséből származik.
Sajnos a kereskedelemben kapható sebzárók közül csak kevés tartalmaz gomba- és rovarölő szert.
Megelőzhető a fertőződés, ha a vágási felületeket és a kitisztított faüregeket a beavatkozás után azonnal alaposan beecsetelik, illetve bepermetezik a korhasztó gombákat és baktériumokat pusztító rézvegyület 1-1,5%-os oldatával, ennek száradása után 1%-os rovarölő szerrel, majd lezárják valamelyik sebzáró készítménnyel, ennek hiányában lenolajkencével vagy ólommentes olajfestékkel.
A fák megújulásához nagyon fontos a fatányér felásása és trágyázása, hiszen a leromlás tápanyaghiányból, illetve a talaj levegőtlenségéből is adódhatott.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu