Miért nem újul meg, ha megifjítottuk?

Ajkai olvasónk kérdésére válaszolt Veszelszky Éva, a Szabad Föld "Üzenjük" rovatában.

Zöld FöldVeszelszky Éva2014. 08. 22. péntek2014. 08. 22.
Miért nem újul meg, ha megifjítottuk?

Balogh Kálmán, Ajka. Az ifjított fák megújulása több okból is elmaradhat.

Egy megfelelő egészségi állapotban lévő idős fa általában a lombfelület legfeljebb harmadának eltávolítását vegetációs időben is károsodás nélkül elviseli, ám ennél nagyobb lombvesztés már sokkot okozhat, ami a fa pusztulásával is járhat.

Gyümölcsfáknál szintén sokkot okozhat, ha nem megfelelő időszakban végzik a beavatkozást. Általában a szüretet követően a lehasadt, megsérült ágak minden fajtánál károsodás nélkül levághatók, de a komolyabb csonkolásokra és az azt kiegészítő tápanyag-utánpótlásra a mélynyugalom alkalmasabb. Mindkét esetben nagyon fontos a sebek gondos kitisztítása, gomba- és rovarölő szeres fertőtlenítése, majd lezárása, mivel a legtöbb gond éppen a sebek továbbfertőződéséből származik.

Sajnos a kereskedelemben kapható sebzárók közül csak kevés tartalmaz gomba- és rovarölő szert.

Megelőzhető a fertőződés, ha a vágási felületeket és a kitisztított faüregeket a beavatkozás után azonnal alaposan beecsetelik, illetve bepermetezik a korhasztó gombákat és baktériumokat pusztító rézvegyület 1-1,5%-os oldatával, ennek száradása után 1%-os rovarölő szerrel, majd lezárják valamelyik sebzáró készítménnyel, ennek hiányában lenolajkencével vagy ólommentes olajfestékkel.

A fák megújulásához nagyon fontos a fatányér felásása és trágyázása, hiszen a leromlás tápanyaghiányból, illetve a talaj levegőtlenségéből is adódhatott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek