Bár néha csalódunk, legtöbb esetben nem lehet panasz

Hazánk adottságai különösen alkalmasak a minőségi vetőmag termesztésére, nem véletlen, hogy neves világcégek termeltetnek nálunk. Bár néha csalódnunk kell, a forgalomba került magvak döntő többségére nem lehet panasz, amiben része van a szigorú vetőmag-felügyeletnek is. Nem is lehet másként, hiszen például a kiváló termőképességű zöldségfajták vetőmagja nem olcsó mulatság: 3–12 forint szemenként.

Zöld FöldValló László2015. 02. 17. kedd2015. 02. 17.
Bár néha csalódunk, legtöbb esetben nem lehet panasz

Arról nem is szólva, hogy a vetőmag bizalmi cikk: olykor csak hetek, hónapok múlva derül ki, hogy egészséges, fajtaazonos mag volt-e a tasakban. Mert ha nem, ki és hogyan kárpótol az elmaradt haszonért?

Kevesen tudják, hogy a szabadalommal védett fajták továbbszaporítása tilos (hiszen azért jogdíj illeti a nemesítőjét), így magot fogni sem lenne szabad belőlük. De hogy senki ne essen kísértésbe, a nemesítők piacra dobják a hibrid vetőmagokat. Az ezek magvaiból fejlődő növények ugyanis nem öröklik az F1 nemzedék jó tulajdonságait, hanem a korábbi ősök többnyire kedvezőtlen karaktereire ütnek vissza.
(Ezért nem is érdemes magot fogni róluk.)

A vetőmagot különböző módon kezelik a kelés egyenletessége, valamint a csíranövény fejlődésének serkentése érdekében.

Többségüket csávázzák, azaz a felszínüket olyan vegyszerrel vonják be, ami elpusztítja az ott megtelepedett kórokozókat.
(Célszerű az ilyenek vetését gumikesztyűben végezni.)
A csávázás korszerű módja az inkrusztálás, amikor növényvédő szerrel átitatott vékony filmréteggel vonják be a mag felületét.
(A bevonó réteg kék vagy rózsaszín.)

A készítmény a talajba jutva fejti ki hatását: védelmet nyújt a növény fejlődésének kezdetén jelentkező betegségekkel szemben. Az apró magvú zöldségek magját drazsírozott formában is piacra dobják, így könnyebb a vetésük. A hosszú csírázási idejű vetőmagokat pedig előcsíráztatják, amivel csökkentik a tenyészidő hosszát. A dughagymát általánosan hőkezelik, hogy ne menjen magszárba.

A szőrökkel vagy kapaszkodó képletekkel borított magokat (mint amilyen a sárgarépa és a paradicsom magja) koptatják, ezzel könnyebbé válik a vetésük. A vetőmagok tasakjain a fajés fajtanév mellett a vetés rövid ismertetőjét is megtalálhatjuk.

Fontos tudni, hogy az előző évről megmaradt vetőmag az érvényesség lejárta után is használható, de csak abban az esetben, ha tisztában vagyunk az egyes növényfajok csírázóképességi idejével. Fontosabb zöldségnövényeink magvai általában 2-4 évig csíraképesek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek