Hét fűszerrel főtt a pisztric

SZÁRAZSÁG VAN, gomba nincs – az ország szinte minden részén ez a helyzet. Az utóbbi napokban hullott ugyan némi csapadék, de az idei gombaszezon nem ígérkezik erősnek.

Zöld FöldKirály Farkas2015. 05. 17. vasárnap2015. 05. 17.

Kép: Csiperke gomba termesztö pince zöldség gombaszedök napszámosok munkások 2011.09.05. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Hét fűszerrel főtt a pisztric
Csiperke gomba termesztö pince zöldség gombaszedök napszámosok munkások 2011.09.05. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Tenyérnyi pisztricgombát figyelek: a még januárban talált téli fülőkék és kései laskagombák mellett ennyi az idei zsákmány. Jobb években ilyenkor már túl vagyunk a kucsmagombák, májusi pereszkék meglelésének örömén. Persze nem kell csodálkozni: az elmúlt harminc nap csapadékösszege csak az ország legkeletibb részeiben érte el a 30 millimétert, ami jóval kevesebb az időszak sokévi, 45 mm-es átlagánál. Hazánk legnagyobb részén azonban 15-20 milliméternyi égi áldás esett, ráadásul olyan ütemben, hogy sok helyen el sem jutott az erdők talajára, a mezőkön pedig ujjnyi repedések tátonganak, s a föld csak úgy porlik. Mivel a gombák kilenctizede víz, könnyen beláthatjuk: mostanság a gombásztúra inkább csak kellemes erdei séta, melyen a zsebkés pengéje gombába nemigen fog vágni.

De még nincs elveszve a szezon.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint május közepétől bőkezűbb lesz az égi csapok kezelője, és ránk ereszti az átlagos májusnak megfelelő 50 milliméternyi csapadékot, vagy tán többet is. Hogy ez mire lesz elég, nem tudni, de hogy az idei májusi eső közmondásosan aranyat ér erdőnek-mezőnek, az tagadhatatlan. Remélhetőleg utoléri magát a természet, s a mezei szegfűgomba sereglése nem fogja lekésni május végét. A harmincnapos előrejelzés még június elejére is kecsegtet némi esővel – legyen így, s akkor most is ehetünk friss vargányát.

A cikk elején említett pisztricgomba sorsa pedig a következőképpen alakult. A megtisztított pisztricet tokányra (hosszúkás szeletre) vágtuk, s fél fő felaprított hagyma meg némi só társaságában olajon megdinszteltük. Amikor elégedettek lettünk a lábosban uralkodó állapottal, hozzáadtunk előzőleg tejbe áztatott, mintegy negyvendekányi príma csirkemájat. Rögtön utána betársult egy gerezd zúzott fokhagyma, löttyentésnyi fehérbor, meg a titkos összetevő: fél teáskanálnyi hétfűszer-keverék (bors, szegfűszeg, fahéj, gyömbér, szerecsendió, sajmeggymagpor, szegfűbors). Párolt rizzsel került a tányérra.

Végül pedig a szokásos figyelmeztetés: a gyűjtött gombát mindig mutassuk meg hozzáértő szakembernek!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek