Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nyolc esztendeje, kora ősszel történt az első nagy fecskepusztulás, amit 2008-ban újabb követett. Azóta mind kevesebb a fecske, nagyjából a régi állomány kétharmada hullott el. Nem véletlen, hogy a legtöbb még meglévő fészek üres – mi is évek óta hiába várjuk, hogy a rozsdafarkú vagy a fakúsz helyett eredeti építői lakják az elhagyott sárfészkeket a teraszon.
Kép: , Image: 244541241, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Corbis, Fotó: Profimedia
Úgy 15-20 évente előfordult korábban is, hogy a hirtelen bejövő, több napig tartó hideg miatt sok fecske elpusztult, még mielőtt elindulhatott volna téli szálláshelyére. Ilyenkor nem megfáznak, hanem éheznek, s néhány nap alatt legyengülnek, majd kihűlnek és elpusztulnak.
A szeszélyes időjáráson túl mi magunk is tehetünk arról, hogy a fecskehad képtelen regenerálódni a nagy vész után. Fogy az állatállomány az országban – alig van már jószág a falvakban, egymillió hektárnyi legelőn nincs állat – s ezért sokkal kevesebb a légy is. Márpedig ez az egyik fő tápláléka a fecskéknek, melyek döntően repülő ízeltlábúakkal táplálkoznak. Ha hideg van, akkor a legyek sem repkednek, így nincs mit ennie a fecskének. Hasonlóan fontos táplálékuk a szúnyogok, ám ezeket egyre több településen évente többször is permetezéssel irtják.
Sőt az is a mi számlánkra írható, hogy – mind több faluban – számos portán száműzik a fészkelni kezdő szárnyasokat, mondván: sokat piszkítanak, besározzák az új vakolatot.
Holott erre volna megoldás: egy szál deszka vagy műanyag lap a fészek alá, s már nem toccsan a guanó a kövön. Ha több fészkelő madárnak örülhetnénk, nem kellene a lakásban egyre több légy- és szúnyogölő szert, szerkezetet használni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu