Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Legrégebbi kultúrnövényeink egyike (Kínában már kétezer éve termesztett gyógynövény), a középkori Európában pünkösd ünnepének jelképes – az élet megújulását köszöntő – virága a pünkösdi rózsa. Nem tartozik a rózsafélékhez, csak a virága hasonlít azokra. Hazánkban több faja is őshonos, köztük a legismertebb a Pécs környékén tenyésző bánáti bazsarózsa. Merthogy a bazsarózsák és a pünkösdi rózsák nemzetsége igen közel áll egymáshoz: az előbbiek kisebb termetűek és május elején virágoznak, míg az utóbbiak magasabbak, egy méterre is megnőnek, s a hónap második felétől nyílnak.
Kép: Pünkösdi rózsa virág tavasz kert növény 2012 05 16 fotó: Kállai Márton
A mai nemesített változatok elsősorban a pünkösdi rózsák köréből kerülnek ki. Fényes, összetett leveleik között a hosszú szárcsúcson pompáznak a piros, mélybordó, rózsaszínű, sárga vagy fehér, illatos, olykor hatalmas virágfejek (közülük némelyek karós támaszra is szorulnak). Virágzásuk viszonylag rövid ideig tart, de nedvesebb termőhelyen szép lombozatuk késő nyárig is díszíti a kertet.
A pünkösdi rózsa, illetve a kerti bazsarózsa föld alatti gyöktörzset fejlesztő, lágy szárú évelő. Napfénykedvelő, de enyhe árnyékban is díszlik (mélyárnyékban előfordulhat, hogy nem hoz virágot). Átlagos talajviszonyok között is megél, de a legszebben a mélyrétegű, tápanyagban gazdag, gyengén meszes földben fejlődik. Vízigénye közepes, a kisebb szárazságot is elviseli. Nem szereti, ha bolygatják, ezért a helyét gondosan válasszuk ki. Évelőágyakba ültetve vagy önmagában (szoliterként) egyaránt kitűnő dísze a kertnek. Elvirágzás után célszerű levágni a virágokat, hogy a növény ne a magképzésre fordítsa az energiáját.
Tőosztással szaporítjuk augusztus végén, szeptember elején. Ha jól megalapozzuk a helyét, akár 30 éven át is hálás virága lesz a kertünknek. A pünkösdirózsa-fajtákat egymástól 80-100 centire ültessük, a tövek helyén 40 x 40 centis alapterületen ássuk fel mélyen a talajt, ám előtte bőven terítsünk el érett szerves trágyát vagy komposztot, és munkáljuk be a földbe. Fontos, hogy úgy osszuk fel a tövet, hogy egy-egy gyöktörzsrészhez 3-4 nagy áttelelő rügy tartozzon.
A szaporítóanyagot olyan mélyre ültessük, hogy a rügyeket 3-4 centi föld takarja. Az ültetést tanácsos mulccsal (fűkaszálékkal) takarni, hogy a nedvesség jobban megőrződjön a gyakran száraz őszi időszakban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu