Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ősi változatai Amerika trópusi, szubtrópusi tájain élnek, a gazdag televényű erdők, lápok, mocsarak különleges virágdíszű növényei. Hazánkban igen kedvelt és elterjedt, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Zalakaros jelképévé választotta, és tiszteletére az idén már harmadik alkalommal rendezte meg a Kannavirág- fesztivált. Amelyre természetesen kicsinosították a várost, hogy az odalátogatók elgyönyörködhessenek a települést széltében-hosszában díszítő rózsanádak sokféle változatában. (És nem mellékesen megválasszák a kannavirág királynőt, a rózsanádak „nagykövetét”.)
Kép: , Image: 81344772, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Garden world images, Fotó: Profimedia
Hiába kapott kifejező, szép magyar nevet, a rózsanádat ma is leginkább kánnának hívjuk latin neve, a Canna indica után. Több száz változatban van jelen a világon, ezek között a piros és a sárga virágszínűek, illetve ezek árnyalatai a leggyakoribbak.
De ismertek csíkos, illetve pettyes virágú változatok is, mint ahogyan léteznek cserepes virágként árusított törpe formái és impozáns, 2 méteres változatai is. Egyik népszerű, sok helyen ültetett, barna levélszínű hibridje a Canna x generalis. Nemcsak ágyásokban, dézsában is szép, főleg, ha több példányt ültetünk egymás mellé. Díszfüvek és sásfélék társaságában különösen mutatós.
A rózsanád meleg és napfénykedvelő, a tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású, laza szerkezetű talajon díszlik a legszebben. Fagyérzékeny gyöktörzseit az első őszi fagyok előtt fel kell szedni, és legkevesebb 5-10 fokos hőmérsékleten, tiszta homokban tárolni. A kiszáradástól védve a téli tárolás ideje alatt időnként nedvesítsük meg a homokot. Az így átteleltetett rizómák április végén ültethetők ki 5-10 centi mélyre, egymástól 30-60 centire – a fajta magasságától, terjedelmétől függően.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu