Most dől el a jövő

Kevesen gondolnak rá, hogy a következő évi epertermés milyensége mostani munkánktól függ. Ezért sok kertben magára hagyják az év első gyümölcsét termő ágyásokat, holott folyamatosan érdemes gyomlálni, öntözni és permetezni is ezt az érzékeny növényt. Augusztus végén pedig az idei fiatalabb, legyökerezett indákról új ágyást kell betelepíteni.

Zöld Föld(hogy)2015. 08. 16. vasárnap2015. 08. 16.
Most dől el a jövő

Az eper – vagy más néven szamóca – akkor terem jól jövőre, ha nem több háromévesnél, nem sűrűsödik be, gyommentes és a betegségek sem támadják meg. Ezért az öregek közül érdemes kiszűrni a megerősödött, már legyökerezett töveket, s új, trágyázott ágyásba telepíteni. Nem túl sűrűn, számolva azzal, hogy jövőre e tövek is utódokat hoznak, melyek általában legyökereznek, s a kertészkedőnek nincs szíve kikapálni őket. Az eper átültetését augusztus végéig végezzük el, és ne feledkezzünk meg folyamatos locsolásáról sem.

A még csak 1-2 éves ágyásban folyamatosan figyeljük a növények, a levelek állapotát. Több levélbetegség is támadhatja, ezért permetezni kell. Amennyiben beütött a baj, a leveleket megtámadta valami gomba, akkor sem kell mindjárt kétségbe esni. Eleink még harminc éve is ismerték a fogást, amellyel megújíthatók ezek a tövek. Egyszerűen le kell vágni a meglévő leveleket, kétnaponta öntözni az ágyást, s a lombjuktól megfosztott tövek szép, erős új leveleket nevelnek. Ez már csak azért is fontos, mert a szamóca ilyentájt fejleszti ki a következő év tavaszán virágot, majd termést hozó részeit. A permetezéshez nyugodtan használhatunk hosszabb várakozási idejű, felszívódó szereket is, mivel növényeink csak jövő tavasszal hoznak új termést. Kivételt jelentenek a folyton érő fajták, ezek egészen őszig nevelnek zamatos gyümölcsöt – igaz, jóval kevesebbet, mint a hagyományos fajták.

Ez igaz a fáinkra is: a most jól karbantartott fák az ágakon, termőrészeken megfelelő fejlettségű és egészséges rügyeket nevelnek. Figyeljünk hát ezek növényvédelmére is, mivel az erős melegben a varasodás, a lisztharmat, valamint különféle molyok, lepkék egyrészt a lombfelületben, másrészt a hajtásokon kárt tehetnek.

Aki még nem tette meg, lásson hozzá a málna kitisztításához és növényvédelméhez: a néhány hete letermett vesszőket tőből vágjuk ki, égessük el, az idei vesszőket kötözzük a támrendszerhez, gyomláljuk ki a tövét, majd permetezzük le olyan szerrel, amely a málna legveszedelmesebb betegségét, a vesszőfoltosodást okozó gombákat irtja. A gyökérsarjakat kiáshatjuk, már megfelelő a saját gyökérzetük, s e tövekből új málnaültetvényt is létesíthetünk. Ha nincs rá szükség, akkor viszont az év során érdemes kikapálni, mert csak nehezíti a termő málnásunkban végzendő munkákat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek