Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hirdetés A népnyelv csak fosókának, fosókaszilvának, lotyószilvának, cseresznyeszilvának hívja, a vájt fülűek mirabellának, mirabolánnak. Az utóbbi név azoknak ismerős, akik többet válogattak már a gyümölcsfacsemeték között, ugyanis nagyon sok nemes szilva- és kajszifélét mirabolán-alanyra oltanak a faiskolákban. A vadszilvának is nevezett növény igen életképes, s hatalmas előnye, hogy nem kell permetezni.
Kép: Fosólaszilva 2015.08.03. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
A nyár közepén akkor terem, amikor szinte csak bogyós gyümölcseink érnek a kertben. Így igazán népszerű lehetne, ám sokan kevésre becsülik, inkább csak a gyerekcsapatok kedvence. Nincs olyan falu, útszél, ahol ne találnánk rá egyegy bokorra, mivel kifejletten inkább cserje-, mint faformát mutat. Cserjének viszont tekintélyes, hiszen akár 5-6 méter nagyra is megnő, sokszor tízkilónyi termést hoz. (A többéves tő gyorsan növekvő sarjai igen jó karókat adhatnak kertünknek, akár paradicsom, akár bab támasztékáról is van szó. Kemény, szívós fája kezeletlenül is több évig bírja a talajban.)
Ehető nyersen, az élelmesebbje még pálinkát, lekvárt is főz belőle. Igaz, kevés a hús a termésen és savanykás, így több cukor kell hozzá. Néhány perces vajon rotyogtatás, némi cukor, só és bors hozzáadásával, átszűrve pikáns mártást kapunk, amely sült húshoz fenséges. A földre hullott termést is hasznosíthatjuk: a tyúkok, kacsák imádják, a magról az utolsó falatot is lecsipegetik. Becsüljük hát jobban e növényt, mely sárga és pirosas terméseivel üde színfoltja a hazai tájaknak, kerteknek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu