Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ELJÖTT AZ IDŐ, amikor még a 24 óra is kevés naponta, ha a gazda az óhaja szerint szeretné látni a kertjét. Megjött a meleg, az eső, nő a gaz, a palánta, beindult a betakarítási/befőzési szezon is. S nyakunkon a másodvetés eleje, ha a nyár végén és ősszel friss zöldséghez akarunk jutni.
Kép: Szabad Föld kert O Horváth György konyhakert fölművelés háztáji mezőgazdaság fóliasátor saláta zöldség 2016 06 02 Fotó: Kállai Márton
A Szabad Föld Kertjének most elkelne egy napra 4-5 napszámos. Miközben az egyik ágyásban javában küzdök a már szépen megnőtt sárgarépa közötti gyomokkal, a másikat elő kéne készíteni zöldbabvetésre, palántaültetésre, de szedni kellene az epret, a borsót, a cseresznyét, sőt permetezni is illene a tetvek és a gombák ellen – s persze befőzni a betakarított termést. Gyönyörűséges időszak ez, hiszen már szó szerint learathatjuk az elmúlt hónapok munkájának gyümölcsét – de sokat kell dolgozni a következőkben érő csemegékért.
Így van ezzel ma mindenki, aki a kertjét műveli. A lényeg a jól szervezett munka: ne kapkodjunk, hanem fejezzük be a megkezdett feladatot, ne hagyjuk félbe az egyik ágyást, mert szinte biztos, hogy már nem érünk a teendőnk végére. Jómagam legalábbis így vagyok ezzel: inkább halasztok el egy munkát, de elvégzem, amit elkezdtem.
Így most inkább a répát gazolom és palántázok, mert paprikáink a fólia alatt megértek rá. Sokat nem várhatnak, inkább nőjön a gyom a káposztafélék ágyásában ötcentisre, ez a fontosabb. A káposztákat egyébként nem a gaz zavarja, inkább a tripsz, más nevén üvegházi molytetű.
Ez az alig két milliméteres, fehér, szárnyas rovar leginkább a káposztaféléket kedveli. A levélfonákon szívogat. Védekezni ellenük nehéz, csak nagy dózisú méreggel lehet. Én nem is foglalkozom vele: a lényeg a palánta jó kondija, képes legyen kinőni a kártevőt. A gazolásra visszatérve: az egyik karalábéágyást beterítettük szalmával, legalább 10 centi vastagon, ott nem kell most serénykedni.
Bevált a másik módszer is: a tavalyról földben maradt krumplihajtásokat meghagytam. Most 6-7 ilyen bokor gyűjti össze, tartja helyben a krumplibogarakat. Ezeken kell csak keresni, az első nemzedéket irtani – az idei burgonyaágyásokban még nem találtam kártevőt. Már a lárvák is megjelentek, így tömeges jelenlétük esetén ajánlott a vegyszeres védekezés.
A fóliára visszatérve elmondhatom, hogy teljes a siker: a képen látható óriási salátákat csak öntöztem, sem műtrágyát, sem növényvédő szert nem alkalmaztam. Mellette már vállig ér az ökörszív-paradicsom, melyen néhány héten belül beérnek az első bogyók, míg az uborkáról a napokban ettük az első termést.
Fontos feladat az eper szedése és mentése: fekete fóliába telepítettem, nincs gyomosodás, a víz elegendő, a termés nem rothad, csak a kacsokat kell lecsípni hetente, míg a növény terem. Aztán a meghagyott kacsból palántákat nevelek, hogy a nyár végén fóliával borított bakhátra ültethessem a következő generációt.
Az időjárásnak hála, csodálatos termés ígérkezik málnából, szederből és málnaszederből – ezekről és más bogyósokról később írok részletesen.
Permetezni persze kell, ha nem is a tripsz, de a tetvek ellen: a párás és meleg időjárás kedvez e kártevőnek.
Szórni kell a lótetű elleni szert is, mert ilyentájt indulnak meg ezek a palántapusztító óriásrovarok.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu