Petymeg, a csodaszer

A vadrózsának (Rosa canina) az emberi szervezetre gyakorolt hatása éppen olyan csodálatos, mit amilyen maga a növény külleme. Számtalan része felhasználható a gyógyításban és a szépségápolásban, ráadásul ételeinket is színesíthetjük vele.

Zöld Föld(Wirth)2016. 10. 21. péntek2016. 10. 21.
Petymeg, a csodaszer

Jótékony hatásait már a középkor óta ismerjük, hazánkban népi elnevezései: bicskefa, ebcsipke, gyepű-, parlagi vagy vadrózsa, tüskefa. Termését, a csipkebogyót egyes vidékeken petymegnek vagy hecsedlinek is nevezik. Az 1–3 m magasra növő cserje ágai tüskések, levélnyelén lévő levelei összetettek, ellipszis alakúak, fogazattak. Savanykás, aromás ízű bogyói egész télen az ágakon maradnak.

A csipkebogyó A-, B-, K-, P- és C-vitamint tartalmaz; 100 g friss bogyóhúsban 400 mg C-vitamin van, ami a citroménak a tízszerese. Ezenkívül vasat, magnéziumot is találhatunk benne.

A héja C-vitamint, karotinoidokat, invertcukrot, gyümölcssavakat, bioflavonoidokat és jódot is tartalmaz, míg a csipkebogyómag olaja gamma-linolénsavban és más esszenciális (hosszú szénláncú telítetlen) zsírsavakban gazdag. Az illóolajnak a vízben oldódó anyagaiból készül a rózsavíz. Már az ókorban is a skorbut gyógyszerének tartották, vitaminpótló, gyulladáscsökkentő, vese- és húgykőoldó, vizelethajtó hatású. Érelmeszesedésre, szemborogatásra ajánlott, a magas vérnyomást csökkenti.

A belső szőrös magoktól megtisztítva és szárítva gyógytea, illetve gyógybor, szörp és dzsem, lekvár készítésére is használják. A csipkebogyóból hideg eljárással kinyert olajok nagyon sok C-vitamint tartalmaznak, ezért napi fogyasztása növeli a szervezet ellenálló képességét.

Vitamintartalmát 60 Celsius-fok alatt őrzi meg. Alkalmas továbbá saláták, gyümölcssaláták ízesítésére, bólék készítésére. A magjában E-vitamin van, ezért a csipkebogyóbort kimagozatlan friss gyümölcsből ajánlott elkészíteni. Az ital enyhe gyulladáscsökkentő és vesekőoldó, enyhén vizelethajtó és gyulladásgátló hatású, e tulajdonságait a vese- és húgykőoldó teakeverékekben is felhasználják.

Virága rózsavízként antiszeptikus, levelének forrázata frissítő, összehúzó hatású gyógytea. Az illatos szirmok salátákba, pitékbe valók. Szörpöt, ecetet, sorbetet, édességeket ízesíthetünk vele.


FIGYELEM! Mint minden gyógyhatású növény esetében, a csipkebogyónál is fontos a mértékletesség. A javasolt mennyiségek betartása mellett toxikus hatás nem észlelhető, azonban terhesség idején az alkalmazása nem ajánlott.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek