Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MÁR GYOMLÁLNOM IS KELLETT a Szabad Föld Kertjében, ahová az öntözővízből is jutott, sőt a kora nyári flóra is beindult a korábbi szokatlanul nagy meleg miatt. Most aztán a hideg szárazság miatt kell odafigyelni.
Kép: O Horváth György szabad föld kert földművelés konyhakert gazdálkodás háztáji krumpli vetési technika ültetés ágyás 2015 05 05 Fotó: Kállai Márton
A krumpli is a földbe került, lassan egyelni kell a répát, petrezselymet, kezd fejesedni a saláta, bokrosodik a borsó. Elvetettük a takarmányrépát, a lucernát – állataink nyári és téli eledelét adják. Most van egy kis szünet, a nagy, földmozgatással (ásással, bakhátemeléssel, trágyázással) járó munkák a paprika, paradicsom, padlizsán, uborka, a tökfélék és a dinnye kiültetéséig még kicsit várhatnak.
Éppen elegendő a fólia alatt foglalkozni velük, a hideg éjszakák és a meleg nappalok odafigyelést igényelnek: éjjel biztosan zárni kell a nappali szellőztetés miatt kitárt ajtót, ablakot. Ha egyszer is úgy maradna, egy éjszaka elég, s a 11-féle paprikafajta megfázik, akár két hétre is leáll a fejlődése. Egyébiránt a fólia alatt sorjázik már a saláta, a helybe vetett és palántázott cukkini, uborka. A lugasos paradicsompalántának még egy hetet kell erősödnie – az idén 5-6-féle paradicsomunk lesz –, azt is beültetem a földbe. Tavaly egy hónappal korábban termett, mint a szabadföldi, és hasonlóan járok el néhány paprikapalántával is. Már növöget a magról vetett korai és késői karalábé- és káposztapalánta, a póréhagyma.
Az idén kipróbálom a keleti – itthon régóta ismert, de igazán el nem terjedt – zöldséget, a mályvafélékhez tartozó okrát. Már kikelt, a palántáját őrizgetem, mert csak melegben, május végén, június elején kerülhet végső helyére. Más, különlegesebb növényt – a fehér vagy olasz-, s a gyöngyhagymán kívül – az idén nem próbálok ki, az utóbbi években sikerült kialakítani azt a zöldségsort, amelyik bőven fedezte a család igényeit.
A pincében a tavalyi későn érő karalábéból még akad. Valami csoda ez a növény: sem nyáron, sem a mai napig nem fásodott el, s inkább két-, mint egykilós fejeket növesztett. Igaz, kellett hozzá vagy három hónap, ezért az idén emellett korai – 40-50 napos érési idejű – karalábét is ültettünk, ami csak frissen jó, de már nyár közepén szedhető. Tehát az uborkával, a tökfélékkel, a dinnyével még várunk, nem palántázom, hanem a meleg földbe, direktbe vetem, méghozzá nagy istállótrágyás gödör fölé. S kora tavasz óta nem győzök hálálkodni állatainknak: vagy három köbméter trágyával ajándékoztak meg tavaly nyár óta, az ágyások többségében – a borsó, bab, hagymafélék alá – e szerves anyagot terítettem minden ásónyom után. Tavaly bejött, mivel egymás mellett alakítottam ki négy sor karalábét, ebből kettőt a trágyázott, kettőt a nem trágyázott földbe ültettem.
Az előbbiben harmadával nagyobbra nőttek a fejek!
Úgy néz ki, hogy az idén megint lesz 100-120 tő paradicsomunk, 100-120 tő paprikánk, 30-40 padlizsán, legalább annyi uborka, hogy hetente megteremjen 2-3 kiló, s annyi sütőtök, hogy az állatoknak is maradjon egy mázsányi télire. Káposztából elég 20 fej, zellerből 50 tő, karalábéból 50-60, aztán a későbbiekben vetek még brokkolit, kelbimbót, kínai bordás kelt és sima kínai kelt.
Nem vetettem és nem is fogok semmiféle retket, mert nem bírok a léggyel, mindig nyüves lesz a termés. Nagy hadakozás várható a krumplibogárral, de még inkább a májusi cserebogárral, ugyanis az idén nagy rajzása várható, hasonlóan a gyümölcskárosító rózsabogárhoz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu