Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem lelkes az újságíró, ha a levéltetvekről kell írnia, pedig igencsak „hálás” téma, hiszen nincs az a kert, ahol ne találkozna a gazda e hívatlan vendégekkel. Ez a legnagyobb népességű kártevő, számos faja különböző színekben és formákban ölt testet, s közös vonásuk, hogy szívó kártevők, elsősorban a növények rügyeinek, friss hajtásainak édes nedvét szívogatják. A levelek ettől eltorzulnak, a fonák felé sodródnak, növekedésük leállhat, ami terméskieséssel is járhat. Tetézi a bajt, hogy – mintegy „mellékesen” – több száz féle vírust is terjesztenek, amelyek ellen nincs hatékony védekezés. A meleg, párás tavasz különösen kedvez a terjeszkedésüknek.
Kép: Szabad föld kert O Horváth György háztáji gazdaság konyhakert levéltetvek tetű poloska 2017 05 11 Fotó: Kállai Márton
A levéltetvek a szaporodás nagymesterei; évente 10-12 nemzedékük is megszülethet, így az egész tenyészidőszakban figyelmet követelnek. Még az ürülékük révén is terjeszkednek, ugyanis az általuk kibocsátott nagy cukortartalmú mézharmat sok apró rovar kedvenc tápláléka.
Nagy fogyasztói a hangyák, amelyek bizonyos fajai még meg is „fejik” a tetveket (azaz nyomogatják, „gyomrozzák” őket), hogy minél több mézharmathoz jussanak. Más fajok pedig – szoros együttélésben a tetvekkel – szabályosan védik és terjesztik őket. További kellemetlen adalék, hogy a mézharmaton megtelepedhet a korompenész nevű gomba, amelytől megfeketednek a hajtásvégek, és elvesztik fotoszintetizáló képességüket.
Szaporodási rendjük megismerését kezdjük az őszi állapottal: a lerakott petékkel. Ezekből kel ki tavasszal az első nemzedék, a szárnyatlan ősanyák serege, amelyeknek nincs szükségük hím egyedekre, mert szűznemzés útján hozzák létre nemzedékeiket. Áprilisban az ősanyák már igen aktívak: újabb és újabb szárnyatlan nőstény nemzedéknek adnak életet.
A május eleji szaporulat különösen termékeny: egy-egy nőstény tetű (szűznemzéssel) naponta akár 20 utódot is képes világra hozni, s köztük egyre több a szárnyas nőstény. A szárnyasokkal a terjeszkedés újabb nagy hulláma indul: átrepülnek nyári tápnövényeikre, amelyeken a nyári (szárnyatlan) nemzedékek fejlődnek.
Szeptember közepén ismét szárnyas levéltetűalakok jelennek meg, amelyek visszarepülnek az eredeti tápnövényre (almára, őszibarackra), s ott a levelek fonákján szűznemzéssel létrehozzák az ivaros szaporodású, szárnyatlan nőstényekké fejlődő lárvákat. Ezek a lárvák, miután ivarérett nemzőkké fejlődtek, párosodnak az októberben megjelenő szárnyas hímekkel.
A megtermékenyített nőstények a rügyek tövébe rakják petéiket, a tetvek így telelnek át.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu