Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A hetek óta tartó szárazság és aszály után változékonyabbra fordult az időjárás, s még a minap lehullott kevés csapadék is változtathat a helyzeten. A lisztharmat, a varasodás, az alternária (képünkön), a verticillium mellé felzárkózhatnak a peronoszpórafélék – mint a burgonyát, paradicsomot gyorsan elpusztító fitoftóra – is.
Aki nem előzi meg a bajt, hamar oda lehet a munkája.
Elég egy kis hajnali pára, esőcske, rosszul elvégzett öntözés, ami segíti a talajlakó gombák terjedését, a növényre kerülését. Szinte biztos, hogy már a legtöbb kertben megjelentek a szárazság- és melegkedvelő fertőzések, mint például a lisztharmat, a paradicsomlevelek besodródását, majd sárgulását okozó verticillium és alternária gombák.
Ezek ellen hetente rezes permettel érdemes védekezni, illetve rövid élelmezési várakozási idejű, felszívódó szert a sorba beilleszteni.
A napokban feltétlenül permetezni kell, máskülönben egy sor új gomba támadhatja meg a növényeinket.
A paradicsomon, padlizsánon és burgonyán kívül oda kell figyelni az almákra, mert megjelentek már a varasodás foltjai is. Ezek kialakulását, terjedését rezes és felszívódó szert tartalmazó szerekkel lehet megakadályozni, amelyek jók a letermett cseresznyék, meggyek levélbetegségei ellen is.
Az érő málna, ribizli, egresfélék, a kései cseresznyék, a kajszi- és korai őszibarackfélék termését a mérsékelt párásodás és kisebb esők hatására is egyaránt megtámadhatja a szürkepenész és a monília, ami a termés gyors rothadását okozhatja. A szőlőkön a bogyónövekedés és a fürtzáródás előtti szakaszban vagyunk, itt a lisztharmat és a peronoszpóra, valamint a fertőző anyagok terjesztését „végző” kabócafélék ellen kell védekezni.
A gyümölcsökben ismét rajzanak a gyümölcsmolyok, de már markáns levéltetűtelepeket is látni a fákon.
Kisebb élőlények, így szinte csak mikroszkóppal látni az atkákat, de a kártételük látványos: torz kicsi levelek, hajtások. Ezek a fólia alatt növekedő és a szabadtérben cseperedő paprika és paradicsom leveleit is a mai napig károsíthatják, ugyanis szinte robbantak a populációk a nekik kedvező melegben és a párát alig tartalmazó levegőn. Bár most párásabb az idő, de a korábbi felszaporodásuk miatt jelentős lehet még a kártételük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu