Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha kalapos gombát gyűjtünk – ilyen a gombászok által szedett gombák döntő többsége –, jól tesszük, ha nem bízzuk el magunkat, és az elfogyasztásra szánt gombát minden esetben megmutatjuk vizsgázott gombaszakértőnek. Hazánk területén mintegy 300 ehető gomba tenyészik, ámde köztük ott van az a tíz, amelyik különösen veszélyes, s néhányuk halálos mérgezés okozója is lehet. Nagy a baj, ha ezek közül egy is a kosárba kerül!
Kép: Death caps in undergrowth. Biosphoto / Yves Lanceau, Fotó: Yves Lanceau
Helyénvaló a tájékozódás, a gombaismeret könyvekből, a világhálóról, azonban, ha csak egy mód van rá, profi szakértő segítségével, a természetben ismerjük meg a környékünkön leggyakoribb gombákat, mert az jelenti a legmegbízhatóbb ismeretet.
Jó tudni, hogy gombaszakértőink mintegy hatvan olyan gombafajt tartanak nyilván, amelyek valamilyen fokon ártalmasak az egészségre – s ennél valamivel több a nem ehető minősítésű gombák száma is.
A gombagyűjtés hármas szabálya közül az első: az egyes fajokat elkülönítve szedjük. A második: minden esetben tőből szedjük fel a gombát, azaz tönkkel és kalappal (nem pedig derékba törve). A harmadik: különösen ügyeljünk a gyilkos galócára, ami a legsúlyosabb – olykor halálos kimenetelű – mérgezést okozó, gyakori gombafaj. Arról már nem is szólva, hogy könnyen összetéveszthető a csiperkével! A gyilkos galóca (Amanita phalloides) a tönkjén gallért, a tönk alján bocskort visel, ha pedig a gombához a nyers krumplira emlékeztető illat is társul, nagy valószínűséggel e veszedelmes ellenséggel van dolgunk. Mivel a kalap színe igen változó (fehéres, sárgás, zöldes, barnás lehet), ez nem megbízható támpont. A Magyar NetGombász Egyesület részletes listát közöl az egyes településeken felkereshető szakellenőrökről, megadva a rendelkezésre állás időpontjait is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu