Szürke és kanalas

Vizes élőhelyeink állandó lakója a szürke gém és a kanalasgém.

Zöld FöldValló László2018. 08. 04. szombat2018. 08. 04.

Kép: Hungary, Csongrad, Kiskunsagi National Park, Pusztaszer, Grey Heron (Ardea cinerea), fishing a catfish, Fotó: DENIS-HUOT Michel / hemis.fr

Szürke és kanalas
Hungary, Csongrad, Kiskunsagi National Park, Pusztaszer, Grey Heron (Ardea cinerea), fishing a catfish
Fotó: DENIS-HUOT Michel / hemis.fr

Nemcsak alakjukban és öltözetükben mutatkozik különbség, hanem abban is, hogy míg a kanalas nyújtott nyakkal repül, mint a gólyák, addig a szürke behúzott nyakkal, mint a gémek általában. A szürke gém a legelterjedtebb gémfélénk, jól alkalmazkodik az emberi környezethez. Olyannyira, hogy például Amszterdamban gyakran látni, amint élelmet keres a piacok, büfék környékén. De Budapest állatkertjének taván is él egy kisebb, már félig-meddig háziasult állomány, amely még rendszeresen kijár halászni a Dunára. Hazánkban jellemzően a nagy folyók mentén költ, de a fiókák kirepülése után fölfedező útra indul a vizes élőhelyekre, sőt gyakran mutatkozik a szántókon és réteken is. Csapatosan költ, fészkét a magas fák koronájába rakja. A szülők felváltva ülnek a három-öt tojáson, a fiókákat is közösen etetik – példás együttműködésben. A gémfiak nyolchetes korukra növesztenek tollat, és az első tél gyakran megtizedeli őket. Hazai fészkelőállománya 3-4 ezer pár közötti, stabilnak mondható, természetvédelmi értéke 50 ezer forint. Ősszel Afrikába költözik, de egyes példányai, miként a nagy kócsagok közül is, nálunk telelnek.

A kanalasgém névadója hosszú, kanálszerűen kiszélesedő csőre, ami miatt a hajdani pákászok kanálorrúnak nevezték. Találó volt ez azért is, mert a csőrből remek kanalakat, villákat lehetett készíteni. Ez a csőr azonban különleges halászóeszköze is a tulajdonosának: miközben a félig nyitva tartott kanálcsőrrel kaszáló mozdulatokat tesz a vízben, felkavarja azt, s így a zavarosból könnyen kikapja a zsákmányt. Mint a gémfélék általában, kisebb halakkal, rákokkal, csigákkal, ebihalakkal, békákkal, vízi rovarokkal táplálkozik. Fészkelőállományának zömét az Alföld vizes élőhelyein találhatjuk, a tavak, mocsarak, árterek környezetében. Noha más vízi madarakkal közös telepeken költ, ezen belül azonban külön telepet alkot, ahol fészkei sűrűn egymás mellett állnak, sőt gyakran közös alapon készülnek. Ingadozó hazai átlagos fészkelőállománya ezer körüli párra tehető, természetvédelmi értéke 500 ezer forint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek