Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Megannyi élményt és érdekességet jelenthet a bonszajnevelés, de meg kell jegyeznünk: ha egyszer a világ eljut oda, hogy az állatjólét hangoztatása, védelme után a növényjólét is téma lesz, az említett módszert az elsők között fogják megtiltani.
Kép: Approximately 500 years old Shinpaku is displayed at Saitama Super Arena in Saitama City on April 28th, 2017. The first convention was held in Japan since 1989 to spread bonsai culture to the world, to hold exchange skills and knowledge among enthusiasts. 1,200 bonsai enthusiasts from 40 countries and regions participate in the event that contains exhibition of the best of the Japanese Bonsai, performance by Bonsai artists.( The Yomiuri Shimbun ), Fotó: Yoko Miwa
Igen, mert mégiscsak arról van szó, hogy egy, a természetben 10-20-30 méterre növő fát olyan átalakításnak (tortúrának) vetnek alá, melynek eredményeként elfér egy lapos tálban. (A bonszaj kifejezés japán eredetű, a tál és növény jelentésű szavak együtteséből keletkezett.) Az első ilyen növényeket a kínaiak nevelték, tőlük vették át a japánok, akik körében nagy népszerűségre tett szert. Kezdetben főleg a törzset formálták, gyakran valami állat vagy misztikus alak mintájára, később a koronaforma is egyre nagyobb szerepet kapott. Napjainkban köteteket töltenek meg a különböző bonszaj formák, a nevelésre alkalmas növények, illetve a formálást szolgáló technikák.
A sikeres nevelés a növényválasztással kezdődik. Hazai viszonyaink között a kőris, a juhar, a hárs, a tölgy, a bükk, a fekete fenyő a gyakori kiindulás, a cserjék közül pedig a lonc, a boróka és a galagonya. A tapasztalt bonszajnevelő persze már a kis magoncokra (fácskákra) is úgy tekint, hogy mennyire különös, átlagtól éltérő a formájuk, aminek majd egyre nagyobb hangsúlyt adhat az alakítás során. Az első drasztikus beavatkozás a kicsi fa főgyökerének elmetszése, emiatt meg kell drótozni, hogy a tálba téve megállhasson. A metszéssel erősen visszaesik a fácska növekedése, ám hogy évek múlva is törpe maradjon és a tálban elférjen, a gyökér mellett a koronát is rendszeresen vissza kell vágni. Emellett a drótozás az alakítás fő eszköze: a még zsenge törzset és ágakat rézdrót mellett formálják a különböző stílusoknak megfelelően. A nálunk nevelt bonszaj növényeket cserepükkel a földbe ásva teleltetik, mert szükségük van a téli mély nyugalomra.
FOTÓ: AFP/THE YOMIURI SHIMBUN
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu