Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
NEM JÓ, ha lyukas a vessző: ez az alapvetése a ribizlifélék egyik fontos károsítója elleni védekezésnek. Az egész szezonban most láthatjuk leginkább a betegség nyomát.
Kép: Ribizliszedés Berkenye bogyós gyümölcsök szürete 2018.07.12 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
A fekete ribizli, a josta már kibontotta a rügyét. A piros fajták, illetve az egresek rügyei már duzzadnak, a málna és a szeder is készülődik. Az utolsó pillanatokat éljük, amikor még lemosószerrel permetezhetjük e növényeket. Ugyanakkor most itt az alkalom, hogy feltárjuk, fertőzöttek-e bokraink a ribizlik egyik legveszélyesebb kártevőjével, az üvegszárnyú ribizkelepkével, amelyet szitkárnak is hívnak. Ez a lepke ritkán látható, s akkor sem néznénk lepkének, ugyanis szinte az egész szárnya áttetsző, olyan, mintha darázsféle lenne. A szitkár hernyója a vesszőn belül károsít. A lepke nem nagy, úgy kétcentis. Egy évben egy nemzedéke fejlődik ki, a különféle fejlettségű hernyói telelnek át. Éppen ez ad lehetőséget most arra, hogy megszabaduljunk tőlük. A hernyók a ribizlifélék hajtásaiban csak április végén kezdenek el bábozódni, majd rajzani. Ha most eltávolítjuk a beteg ágakat és elégetjük, akkor elvágtuk a fertőzés utánpótlását.
Ha közelebbről nézzük a ribizlik, josták, egresek ágait, láthatunk olyanokat, melyek felsőbb részein vagy elhaltak a rügyek, vagy gyengécskék. Ez gyanús, ezért érdemes felülről kezdve 5-10 centinként levágni. Ha a vágásfelületen azt látjuk, hogy a vesszőben barnás, feketés luk van, nagy az esélye, hogy az üvegszárnyú lepke hernyójának járatát látjuk. Metsszünk megint le egy darabot az ágból, s addig folytassuk, míg el nem érünk az egészséges részhez. Biztosak lehetünk abban, hogy a levágott részekben ott tanyázik egy hernyó. Elpusztításának legjobb módja az égetés. Ha csak félredobjuk az ágat – akár a kertünkön kívül is –, a hernyó kacag rajtunk, bebábozódik, majd kikel belőle a lepke, amely nyáron újra megkeresi a bokrunkat és a friss hajtásba rakja a petéit.
A károsított ág egyébként nem hal el rögtön, viszont gyenge kis leveleket, néhány szemes termést képes csak kinevelni (lásd képünkön). Több év kell hozzá, míg teljesen elpusztul. Ezért ne legyünk gyengeszívűek: ha gyanús ágat látunk, vágjuk ki, égessük el.
A védekezés legjobb módját a fentiekben leírt fogások jelentik. A vegyszeres védekezés ugyanis szinte lehetetlen: a lepke akkor rajzik és petézik, mikor a ribizli éppen érik. Ekkor mérgezni a bokrot, a termést nem lehet, s mire a gyümölcs leterem, a hernyó már berágta magát a hajtás belsejébe. A kontaktszerek így nem hatásosak, de a felszívódók sem nagyon hatnak a hernyóra.
NÉMETH ANDRÁS PÉTER FELVÉTELE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu