Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A középhegységeink hűvös erdeiben, ott is a gyors folyású patakok lassúbb szakaszaiban, kiöblösödéseiben fordul elő a foltos szalamandra, amely az idén a magáénak mondhatja az Év kétéltűje címet – ami a sérülékenységére és fokozott védelmére utal.
Kép: A fire salamander perches on a mossy surface near Oberhof, Germany, 18 October 2016. The Minister of the Environment for Thuringia Anja Siegesmund (Green) was in the area to inspect the beginning of the next stage of a project overseen by the natural heritage foundation David in the Thuringian forest. The project aims to rewild 165 kilometres of streams and brooks in order to preserve ecological diversity and prevent future flooding. Photo: Martin Schutt/dpa, Fotó: MARTIN SCHUTT
Mint a többi kétéltű, így a kígyók, a békák, a gyíkok és a gőték népességét is az állománycsökkenés fenyegeti, leginkább azért, mert vészesen zsugorodik és szennyeződik az élőhelyük, az erdők, a rétek, a vizek világa. Tetézi a bajt, hogy jóval érzékenyebbek az emlősöknél és a madaraknál, ráadásul helyet változtatniuk sem olyan egyszerű, mint azoknak, ha elviselhetetlenné válik a környezetük. Pusztulásukkal azonban nemcsak az élet végtelen változatosságán esik fogyatkozás, hanem mint a tápláléklánc fontos tagjai, zavart okoznak az ember életében is. Részint rengeteg rovart (legyet, veszedelmes betegségeket terjesztő szúnyogot) fogyasztanak, részint sok állat számára szolgálnak táplálékul.
A foltos szalamandra a korhadt fatörzsek alatt, a talajüregben vészeli át a telet, innen bújik elő kora tavasszal. A kifejlett állat átlagosan húsz centi hosszú, nagy, a fejből kiemelkedő szemekkel, a testén sárganarancssárga foltokkal. (A feltűnő mintázat a testszerte található mirigyek mérgező váladékára figyelmeztet.) A két ivar nyáron párosodik, a nőstény a következő tavaszig a testében hordja a petéket, illetve lárvákat, majd a patak csendesebb folyású részén a vízbe engedi. A lárváknak itt kopoltyújuk és négy lábuk fejlődik, s a vízben lakó apró férgekkel, rákokkal táplálkoznak. Csaknem fél év múltán felöltik a szárazföldi formát, a táplálékukat ekkor már a férgek, rovarlárvák, meztelen csigák adják.
FOTÓ: MARTIN SCHUTT, AFP DPA
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu