Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fekete mocsárvíz, zöld zsombék, fehér nagy kócsag és „Dió”. Gyakorlati természetvédelmünk kezdetének címszavai. Azé a hivatásé, mely a Kis-Balaton gémtelepeinek őrzésével indult útjára. Az utolsó címszó nem a növények országába és a zárvatermők törzsébe tartozott rendszertanilag. Ez a Dió a magyarok országának és a tollforgatók törzsének szülöttje volt. Diószeghy Miklós fővárosi bohém és vidéki riporter volt egyszemélyben. Ez utóbbi minőségében pedig hazai zöld históriánk krónikása. Korhely kortanúja, s kobzosa.
Ő az, aki az elenyészett Időn át is üzen a mának. Kócsagország állandó riportere volt hajdan, művei dokumentumértékűek immár. Írásai segítségével bogozhatjuk szét a múlt összecsomósodott szálait. Izgalmas opuszaiból tudjuk, hogy dolgozott a Kis-Balatonnál hazánk első természetvédelmi őre, Gulyás József.
Nagy Lajos (1883–1954) A menekülő ember című önéletírásában rosszallóan emlékezett meg egykori lakótársáról. Arra biztatta az írót állítólag, hogy cikkeiben mondjon nagyokat, elégítse ki az olvasók szenzációéhségét. Ha igaz, ha nem, természeti értékekről szóló írásaiban ennek a filozófiának nyoma sincs. Tárgyszerű, ám színes lenyomatai a berek élővilágának, hazánk szépségeinek. A kegyelmes úr című elbeszélése is finom korrajza a Horthy-korszak társadalmának. Ebben a felsőbb kasztok – alulról jött igazi tehetséggel szembeni – lenéző tartózkodását ecsetelte. Nem csoda, ha szociálisan érzékeny, nemzeti szellemű lapoknál vállalt állást. S folyamatosan tudósított a madárvédelem, a szárnyait bontogató természetmegóvás ügyéről a két világháború közötti érában, negyedszázadon át.
Ahogy munkájáért első természetőrünket is csúfolták a helyiek Vörsön, úgy Diót is megmosolyogták munkatársai Budapesten, ha zöld tintába mártotta tollát. Írótársa, Illés Endre (1902–1986) imigyen fogalmazott Az emlék című, 1955-ös írásában: „Sebtiben lefirkantott, jelentéktelen, avas cikkei jelentek meg kutyaszépségversenyekről, az első hóvirágról, budai kiskocsmákról, a befagyott Dunáról, a tihanyi visszhangról, Kisasszony napján a búcsúzó fecskékről és a többi, fanyalogva fogadott, »örökbecsű« témáról.”
Persze voltak, akik kedvelték a bohókás, humoráról ismert tollforgatót. Nemcsak kócsagos, de kótyagos társakra is lelt. Babay József (1898–1956) Rózsafabot című regényéből nagy sikerű filmet forgattak Szeleczky Zita (1915–1999) főszereplésével. A neves alkotó barátjával, Diószeghy Miklóssal szokott „öblögetni”, mégpedig elég gyakran és tartósan. Legalábbis így emlékezett a Chicago és Környéke 1971. október 9-i száma. Verset is költött hozzá Sértő Kálmán (1910–1941) is a Diókához című, Diószeghy Miklósnak ajánlott, poharazgatásos poézisében:
„Bor, búza, békesség, / Bor az lehet hétszer, / Lehet hetvenötször, / Ötszázhetvenhétszer, / Nem megyünk mi a szomszédba / Kérni, torkot, / Leinnánk tehénről / Szarvat, rézkolompot. / Ki jobb magyar nálunk, / Csal a mellvetése, / Sűrű mibennünk a / Bánat ébredése. / Ritka mibennünk az / Öröm születése. / Ivásunk jó Isten / Áldása, verése…”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu