Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
E különleges szerzetek eredetileg Kínából származnak, s Japánban is nagy hagyományuk van. A bonsai-nevelés – mely harmóniát teremt az ember és a növények között – több mint ezer éves múltra tekint vissza, de Európába csak a XIX. század végén került át.
Bonsai-t nevelhetünk a kertben és a lakásban is, bár Magyarországon inkább beltériekkel találkozunk. A kertben tartott növények esetében figyelni kell, hogy a téli időszak során óvjuk a fák felszín feletti gyökereit a fagyástól. Ennek érdekében ássuk be földbe vagy takarjuk a gyökereket. A beltéri növények viszont kifejezetten fagyérzékenyek, ezért ezeket télen be kell hozni a lakásba.
Miután a legkülönbözőbb fafajtákból lehet bonsai-t nevelni, ezért a gondozásuk is némiképp eltérő. Mivel a gyökereik kilógnak a földből, sokkal könnyebben kiszáradhatnak, ezért érdemes a fákat naponta öntözni a tavaszi-nyári-őszi szezonban. Télen, a fűtött szobában nevelt fák vízutánpótlására kell figyelni, nehogy kiszáradjanak, sőt lehetőség szerint a földjük mindig legyen nedves.
Nagyon fontos a tápoldatozás, amihez inkább szilárd (granulátum) műtrágyát válasszunk. Ez a növény locsolásakor fokozatosan jut a talajba, így hosszantartó utánpótlást ad. A növény gyökerei néhány év alatt kitöltik az edényt, ezért ilyenkor érdemes azokat visszametszeni, majd a régi edénybe vissza lehet tenni, csak a földjét kell cserélni. A talajkeverék kiválasztásánál figyelni kell arra, hogy jó vízáteresztő képességű talajt válasszunk (pl. akadama), ami megakadályozza a pangó víz okozta gyökérrothadást.
Ahhoz, hogy a bonsai a jellegét megtarthassa, szükséges a fenntartó metszés, ami gyakorlatilag a friss hajtások fejlődését akadályozza meg. Ezáltal a régebbi hajtások levélzete sokkal dúsabb lesz. A lombhullató fajoknál ollóval végezzük a metszést, de a fenyőfélék, cédrusok, borokák esetében inkább kézzel csípjük le a friss hajtásokat, mert ezzel megelőzhető a barnulás és a vadhajtások megjelenése.
Ha tovább akarjuk formázni a növényt, lombhullatók esetében a tavaszi időszakot válasszuk, mielőtt levelet hoznának, vagy az őszi nyugalmi időszakot. Az örökzöldeknél nincs ilyen megkötés, a tűlevelűek esetében pedig szintén a nyugalmi időszak ajánlott drótozásra. Arra figyeljünk, hogy a drót nehogy belenőjön a fába! Amikor az ág/törzs már stabil új helyzetében, eltávolíthatjuk a drótot. A legalkalmasabb anyagok a réz vagy alumínium drót, de formázhatjuk a növényeket lekötözéssel és súllyal, azonban ezek kevésbé hatékony megoldások.
A bonsai nevelése nem ördöngösség, csupán a földmennyiség korlátozására és a rendszeres metszésre kell odafigyelni. Ezzel viszont olyan különleges növényt kapunk, mely akár egy életen át a társunk marad.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu