Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A nyaralásra magunkkal vitt házi kedvencekre komoly veszély leselkedhet. Hiába egészségesek és erősek, immunrendszerük nincsen felkészülve a más égövön – elsősorban a mediterrán éghajlaton - megtalálható parazitákkal és élősködőkkel szemben.
Rendkívül legveszélyes a lepkeszúnyog csípése, mely akár végzetes kimenetelű betegséghez, a leishmaniosis-hoz vezethet.
Mi a leishmaniosis és hogyan fertőzi meg kedvencünket?
Az egyik legnagyobb és legreálisabb veszélyt jelentő betegséget a néhány milliméteres, szabad szemmel alig észrevehető kis rovar, a lepkeszúnyog (Phlebotomus perniciosus) jelenti kedvenceinkre nézve. E paraziták egy nagyon alattomos betegség, a leishmaniosis kórokozóját hordozzák a testükben, amelyeket vérszívásuk alkalmával visznek be a kutya szervezetébe. Csaknem 500 fajuk létezik, de csak 37 képes a Lesimaniat közvetíteni.
Egy méter magasan repülnek, “szőrös” a szárnyuk, csípésük sokáig viszket A betegséget egyébként bizonyos kullancsfajok is terjesztik (Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus).
A betegséget terjesztő szúnyogok és kullancsfélék – illetve a bennük élő és a kórt okozó egysejtűek – elsősorban a mediterrán éghajlatú területeken élnek. Így például a Földközi tengert ölelő országokban (Portugália, Spanyolország, Olaszország, Málta, Görög- és Törökország), Latin-Amerikában (Argentína, Mexikó) és Afrikában (Líbia, Tunézia, Marokkó, Algéria, Egyiptom) fordulnak elő, de találkozhatunk velük a Közel-Keleten, Kínában, sőt még Svájcban vagy Franciaországban is.
Mit okoz a leishmaniosis?
A betegség zoonosis, azaz ember is elkaphatja a kutyáktól. A világon 12 millió ember szenved leismaniában, évente 1- 1,5 millió új fertőzést regisztrálnak.
Az állatokon megfigyelhető tünetek: szimmetrikus vagy helyi szőrhiány mutatkozik a fülön, a szemkörnyéken és a farkon. Az orrháton száraz, pikkelyes, hámló területek, a mancsokon, fülkagylón fekélyes bőrgyulladás. A betegség jellemzője a fokozott körömszaru-képződés. A kórfolyamatokban képződő és a vérben keringő immunkomplexek lerakódnak a belső szervekben, és vese-, ér-, ízület- és szemkárosodást okozhat.
A megelőzés a legjobb orvosság
A kutyára veszélyt jelentő leishmaniosis-szal szemben szerencsére létezik hatékony ellenszer, amely a betegség kialakulása ellen nyújt védelmet. Az Intervet Scalibor nyakörvet speciálisan lepkeszúnyogok és kullancsok távol tartására és csípésük elleni védelemre fejlesztették ki, mely legalább 6 hónapon át tartó védelmet garantál a kedvencek számára.
További információért látogassa meg a Intervet és a Kisállat orvos honlapot.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu