Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sorozatunk, melyben felderítetlen gyilkosságok aktáiból válogattunk, a végéhez ért. Az utolsó történet a paloznaki plébános, Csontos Gyula életének kioltását beszéli el.
Kép: Paloznak plébános gyilkosság döglött akták 2009 12 05 Fotó: Kállai Márton
Ahogy újból és újból lejátszódott a paloznaki plébánián házvezetőnőként dolgozó Balázs Anna képzeletében az 1991. augusztus 26-ra virradó éjszaka, a kezet találta a legkülönösebbnek. Hogy miért, azt magának is csak sokára tudta megmagyarázni.
A Döglött akták sorozat eddig megjelent írásait itt olvashatja! |
De lássuk, mi is történt azon az éjszakán, amit aztán már soha többé nem tudott kitörölni az emlékezetéből? Éjjel fél egy lehetett, amikor felriadt álmából. Szeme azonnal felpattant, a villany is fel volt kapcsolódva, a szobában pedig többen álltak. Kiáltani akart, önkéntelenül is, ám ahogy nyitotta volna a száját, úgy szorult rá egy kéz.
– Csönd! – pisszegte elfojtott hangon a kéz gazdája. Balázs Anna rémülten nézett fel rá, ám csak egy fejet látott, az arcot háromszögletű fehér kendő takarta el.
Ekkor valaki az ablakhoz lépett s behajtotta az egyébként mindig nyitva lévő spalettát. Őt pedig az oldalára fordították, és hátulról megkötözték a kezét, jó szorosan.
– Hol van a pénz? – mordult rá vékony hangon a kéz gazdája, aki egy pillanatra elengedte a száját.
– Nem tudom – nyögte Balázs Anna. – Apáca vagyok… szegénységet fogadtam… semmim sincs.
Az álcát viselő arcok ekkor egymásra néztek, bólintottak, kettő pedig kiment a szobából. Ám annak a bizonyos kéznek a gazdája mellette maradt, sőt a száját is betömte egy zsebkendővel, de úgy, hogy kapjon levegőt. Sőt, rátett egy párnát is, de nem szorította az arcára. A legkülönösebb pedig az volt, hogy időnként felemelte a párnát, s rászólt:
– Pislogjál!
Talán azt szeretné tudni, hogy élek-e, gondolta magában a 77 éves apáca, s pislantott egyet.
– Jól van – hagyta rá a kéz gazdája, s néhány perc múlva ismét megpislogtatta.
Egyáltalán nem volt jól semmi, a távolból ugyanis mintha kiáltásokat, nyögéseket hallott volna Balázs Anna. Mit tehetnek ezek a martalócok, tépelődött magában.
Azok pedig, ki tudja mennyi idő után visszaérkeztek, és valami érthetetlen nyelven beszéltek egymáshoz. A kéz gazdája felállt, s mindhárman sietve távoztak.
Balázs Annára pedig szörnyű éjszaka várt, hiába is próbálta kiszabadítani magát a gúzsból. Végre reggel hét óra felé hangokat hallott:
– Nusi! – kiáltotta Müller Bözsi. – Kezdődik a mise. Mi történt, talán elaludt a plébános úr? Nyissatok ajtót!
– Nem tudunk – kiabálta Balázs Anna. – Törjétek be!
Hamarosan megérkezett Zucketter asztalos, aki pillanatokon belül kinyitotta a plébánia ajtaját. Előbb Balázs Annát szabadították ki a gúzsból, majd továbbindultak, hogy megkeressék a plébánost. Ahogy közeledtek a szobája felé, úgy nőtt bennük az aggodalom: egymás után nyitottak be a helyiségekbe, látták, hogy a szekrények kiforgatva, minden szétszórva. Végül a hálószobába nyitottak, ahol rettenetes látvány fogadta őket: a 72 éves Csontos Gyula vérbe fagyva, agyonverve feküdt az ágyában.
Rajta már nem tudott segíteni a mentő, Balázs Annát viszont kórházba szállították, ahol hamarosan felépült. A támadást tizenegy évvel élte túl. Közben sokszor érezte a száján a kezet, ami azon az éjszakán elnémította.
Olyan finom, gyönge kéz lehetett. Mintha egy nőé lett volna.
►
– Ezt a lehetőséget mi sem zárjuk ki – gondolkodik el Szappan Csaba bűnmegelőzési osztályvezető, egykori nyomozó a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság épületében.
A feltételezés azonban sajnos nem vitte előbbre az ügy felderítését, amely a kifejezetten a nehéz esetek közé tartozik, hiszen Csontos Gyula plébánost rengetegen ismerték a környéken. Közülük több mint száz tanú vallomását jegyzőkönyvezték is.
– Három szálon igyekeztünk közelebb jutni az elkövetőkhöz, akik készpénzt, ezüst étkészletet és műszaki cikkeket vittek magukkal – magyarázza a rendőr. – Megvizsgáltuk, ki tudhatott arról, hogy a plébános előző héten adott el egy házat Veszprémben. Kutattunk azok után is, akik rendszeresen vállaltak az egyház szőlőjében idénymunkát. S végül utánanéztünk azoknak, akik már követtek el hasonló bűncselekményt. Sajnos egyik szál sem vezetett eredményre. Egy viszont bizonyos: több értékelhető tenyér- és ujjlenyomat maradt az elkövetők után, úgyhogy reszkethetnek, ezt nyugodtan megírhatja.
►
A paloznaki plébánián senki sem nyit ajtót, csupán két mérges kutya vigyázza az épületet az illetéktelenektől. A túloldalon lévő polgármesteri hivatal előtt viszont egy férfi Mikulás-csomagokat pakolászik.
– Emlékszem az esetre, hogyne, nagyon felkavarta a falut. De azok közül már senki sem él, akik felfedezték a gyilkosságot, sem Müller Bözsi, sem Zucketter asztalos – válaszolja a kérdésemre. – Viszont az édesanyám talán többet tudna mondani, ő rendszeres járt a misére.
– Tudja, az volt a legszörnyűbb az egészben, hogy ettől kezdve mindenki gyanakodva nézett a másikra Paloznakon – kínál hellyel a diótörésben megzavart idős néni, aki saját biztonságára hivatkozva kérte, hogy ne írjam meg a nevét. – Különösen az egyik családra, amelyre nagyon ráillett a Nusi által adott személyleírás.
– Kikre tetszik gondolni?
– Ezt még magának sem árulhatom el.
– De azért a nyomozóknak megmondta, ugye?
– Persze, a Csaba nyomozó tudja.
– Akkor mégsem ők lehettek, mert aki képbe került, attól vettek ujjlenyomatot.
– Igen? – kerekíti el a szemét az asszony. – Hát akkor tényleg nem ők lehettek. Pedig egészen mostanáig azt hittem…
Terjedt más hiedelem is Paloznakon a gyilkosokról. Mégpedig az, hogy Balázs Anna rájuk ismert – csak nem merte elárulni, hogy kik támadták meg. Azt mondta, majd amikor a halálát érzi, akkor megmondja, kik voltak. Látogatták is sűrűn a helybéliek a budapesti Ménesi úton, az irgalmasrendiek Szent Vince házában, ahol az utolsó éveit töltötte, hátha mond már végre valamit, de ő csak hallgatott. Végül magával vitte a titkát a sírba – ha ugyan volt neki.
►
Csontos Gyula legközelebbi rokona, az unokaöccse Balatonfüreden lakik, a Gyöngyvirág utcában. Forrás Károly némileg szabódott ugyan a telefonban, de aztán hamar belátta, hogy a nyilvánosság a gyilkosok kézre kerítését segítheti.
– Ő már a negyedik Csontos Gyula a családban, aki nem természetes halállal halt meg – jegyzi meg csendben a férfi. – Az első vendégfogadós volt Erdélyben, még a 19. század-ban, őt is meggyilkolták, aztán egy hajós, aki eltűnt a tengeren, egyet meg a feleségével együtt vertek agyon Németországban. Ők egyébként Veszprémben laktak, s a haláluk után költöztünk a plébános úr közelébe, hogy segítsünk neki.
Forrás Károly leginkább olyasvalakikre gyanakszik, akik bejáratosak voltak a plébániára, hiszen a gyilkosok a zegzugos épületben azonnal rábukkantak a házvezetőnőre, majd a plébános hálószobájára.
– Lakott itt Füreden egy romániai család, afféle szobafestők, akik dolgoztak a plébánián is, s a gyilkosság után szinte köszönés nélkül tűntek el a környékről. Na, azokat kellene jobban megszorongatni!
– Szegény Gyula – kapcsolódik a beszélgetésbe a férfi neje. – Senkitől sem tagadta meg a segítséget, bárki fordult is hozzá. Jó ember volt, nem ezt érdemelte volna...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu