Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyre félelmetesebb hírek érkeznek kallódó pszichiátriai betegekről. Családirtás jól szituált otthonokban, vérengzés az egyetemen… És százával csellengenek ellátás nélkül, utcán, aluljárókban…
A szociális munkások nem tudnak mit kezdeni a kezelésre szorulókkal, akik gyógyszerek nélkül egymást és mindnyájunkat veszélyeztetik. Ezentúl a kényszergyógykezeltek is hamarabb szabadulnak.
Mi a teendő, ha egy hajléktalanszálló húszágyas hálótermében éjjel háromkor bekattan az egyik lakó, és kiabálni kezd, majd betöri az ablakot? Ezt a feladványt kéne megfejteniük az észak-magyarországi szociális munkásoknak. A hajléktalanellátásban az utóbbi két évben egyre több pszichiátriai beteg bukkant fel. Az sem kirívó eset, ha a kisebb településről a polgármester behozza a „falu bolondját”, és kirakja a szálló előtt, mondván: kezdjenek vele valamit.
– Naponta körülbelül háromszázan fordulnak meg nálunk, és legalább húszan olyan komoly mentális problémával küzdenek, hogy képtelenek beilleszkedni a társaik közé. Előfordult, hogy a kollégánkat fizikailag bántalmazták, ezért rendőrt kellett hívnunk – mondja Kreffly Gábor, a Magyar Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci központjának igazgatója. Azért is szánta el magát arra, hogy az Észak-magyarországi Regionális Szociálpolitikai Tanács legutóbbi ülésén felvesse a kérdést.
Mint kiderült, a régió más városaiban is ezzel a gonddal küzdenek. Akad olyan szociális munkás, aki csak úgy mer elindulni dolgozni, hogy zsebre teszi a gázsprayt. Az egri szállón megesett, hogy az egyik lakó elvesztette a kontrollt, és szíven szúrta társát – szerencsére sikerült megmenteni az áldozat életét. A szakemberek attól tartanak, előbb-utóbb valami nagy baj történik, aminek majd ők viselhetik a felelősségét.
– Nekem ezek a betegek a szívem csücskei – vallja be Baló Lajos, a gyöngyösi gondozóház vezetője, aki 18 évig főápolóként dolgozott egy pszichiátriai osztályon. Mégis azt gondolja, hogy speciális intézetekre volna szükség. Az kevés, hogy tanácsokkal látja el kollégáit, hogyan bánjanak a dühöngőkkel. Arra viszont nincs elég embere, hogy orvoshoz kísérjék a rászorulót. Az egri családsegítő ápoló-gondozó házában legalább annyit megtehetnek – tudom meg a vezetőtől, Varga Katalintól –, hogy reggel és este ellenőrzik, a lakóik bevették-e a gyógyszereiket. Így legalább attól nem kell tartani, hogy ön- és közveszélyes állapotba kerülnek.
– A pszichiátriai kórképekben szenvedőknek jellemzően nincs betegségtudatuk, ezért hiába látjuk valamelyik gondozottunkról, hogy veszélyes a közösségre, nem tuszkolhatjuk be őt egy mentőautóba. Tekintettel kell lennünk a személyiségi jogaira – magyarázza Kreffly Gábor. Súlyos lelki problémával, viselkedési zavarral küzdők és valódi elmekórtani esetek is előfordulnak a fedél nélkül élők közt. Egyre több a beilleszkedni képtelenek táborában a huszonéves fiatal, sokan hajdani állami gondozottak.
Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetet, valamint a vidéki kórházak ágyait ugyanazzal a felkiáltással számolták fel, hogy ma már a komoly pszichózisban, például skizofréniában szenvedőket is hatásosan lehet gyógyszerrel kezelni. Nincs szükség tehát „zárt osztályra”. Ami akár humánusan is hangozhatna, ám az történt, hogy a pácienseket szélnek eresztették. A mamutintézmények helyett nem hoztak létre például nappali kórházakat, a nagyvárosokban is csak elvétve akad ilyen. A hajléktalanokat ellátók ugyan felkapják a telefont, ha nagy a baj, és bevitetik a „rohamozót” a kórházba. Ám ott sem tarthatják sokáig, hanem hamarosan visszahozzák. Előfordult, hogy a pszichiátriáról „rossz magaviselete” miatt bocsátották el az agresszív pácienst, így kötött ki a szállón.
Nincs múltjuk, hiányoznak a papírjaik, nem tudni, honnan jöttek, és mi a kórképük – sorolja Kreffly Gábor. Nemcsak gyógyszerük, de diagnózisuk sincs. Mintha nem is léteznének, pedig nagyon is valóságosan és ellátatlanul élnek köztünk...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu