Megvan a válságból kilábalás kulcsa

A World Peace Index kutatása arra kereste a választ, hogy mi állhat az egyre gyakoribbá váló politikai konfliktusok, felkelések, háborúk hátterében. Mint kiderült, a társadalmi és gazdasági elégedetlenség teszi békétlenné a világot.

BulvárKovács Réka2011. 05. 31. kedd2011. 05. 31.
Megvan a válságból kilábalás kulcsa

A mélyben megbúvó feszültségek, a megoldatlan politikai konfliktusok a világ számos pontján növelik az országon belüli békétlenséget. A World Peace Index huszonhárom lehetséges okot vizsgált – mint például a hadi kiadások, bűnözés, az országok közötti konfliktusok –, melyek alapján kiderült, hogy leginkább a gazdasági ellentétek okoznak konfliktushelyzeteket. Az Institute of Economics and Peace éves jelentése szerint az Elefántcsontparton, Líbiában, Észak- és Dél-Koreában jelentkező fegyveres összetűzések ellenére globálisan javulás figyelhető meg az államközi kapcsolatokban.

Az országokon belüli békétlenséget többnyire a válságból fakadó elégedetlenség szüli, így például Egyiptomban és Tunéziában a növekvő élelmiszerárak váltották ki a lakosság ellenállását, míg az európai országok között a gazdasági megszorítások vezettek tüntetésekhez.

A jövőben azonban a legnagyobb potenciális veszélyforrást Kína jelentheti a szakértők szerint: a fejlődés üteme mindenképpen lassul, melynek következtében a társadalmi feszültségek könnyen a felszínre törhetnek.

Meglepő, hogy a kutatás szerint az elmúlt években a legnagyobb katasztrófákat elszenvedő országok bizonyultak a legbékésebbeknek. Izland, dacára annak, hogy három évvel ezelőtt az ország bankrendszere csődbe ment, mára az egyik legnyugodtabb országnak számít, hasonlóan a szintén súlyos katasztrófákat megélt Japánhoz és Új-Zélandhoz. A kutatók szerint ez annak köszönhető, hogy a béke alapfeltétele a stabil kormányzat, a viszonylag homogén etnikai összetétel, a gazdasági javak kiegyensúlyozott elosztása, az erős középfokú oktatás és a sajtó szabadsága. Ezek megléte esetén a társadalom sokkal összetartóbban reagál a megpróbáltatásokra – olvasható az ELTE hírlevelében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek