Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nyelőcsövünk olyan izmos falú cső, amelynek mindkét végét egy-egy körkörös, gyűrűszerű izom zárja. Amikor nyeljük a falatot, a fölső záróizom elernyed, nyílás támad (a csövön), amelyen keresztül a falat átjut a nyelőcsövön.
Amint lefelé haladva eléri az alsó záróizmot, az szintén elernyed, ismét nyílás keletkezik, és ezen át a falat a gyomorba kerül. Az alsó és fölső záróizmok nyitása, zárása, mozgásának összehangolása a vegetatív (azaz az akaratunktól független) idegrendszer parancsára megy végbe.
Normális esetben a fentiek szerint zajlik a nyelés mechanizmusa. Előfordul azonban, hogy az alsó záróizom nem engedelmeskedik a parancsnak. Azaz akkor is elernyedt állapotban (nyitva) marad, amikor összehúzódva (zárva) kellene lennie. Ilyenkor a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami – ha gyakran ismétlődik – betegséget idéz elő.
A latin reflux (magyarul visszafolyás) szóval jelölt betegség legjellemzőbb tünete a gyomorégés érzete. Ez rendszerint étkezés után vagy a lefekvést követő egy óra múltán jelentkezik. Ám a savas gyomortartalom visszaáramlása egyéb módon is megnyilvánul. Például: maró érzés jelentkezik a torokban, savanyú íz a szájban, égő érzet a szegycsont mögött, és bizonytalan mellkasi fájdalom. E két utóbbi tünet akár az infarktus jele is lehet; hogy melyik betegségé is valójában, annak eldöntése még a szakorvos számára is igen nehéz feladat. Éppen azért, mert gyakran más betegség tünetei mögé bújva jelentkezik, a refluxbetegséget „álarcos fojtogatóként” is számon tartja az orvosi irodalom.
A refluxra akkor lehet gyanakodni, ha a jellemző tünetek hetente többször és hónapokon át jelentkeznek. Igaz, hogy a gyomorégés sokféle (házipatikai) módszerrel enyhíthető, azonban a hosszasan mutatkozó tünetekkel már orvoshoz kell fordulni, megelőzendő a rendellenesség súlyosbodását és a szövődményeket.
Az időben fölfedezett és még enyhe vagy mérsékelt tüneteket mutató reflux jól kezelhető, noha véglegesen meggyógyítani csak ritkán sikerül. Az életmódbeli változtatás és néhány fontos javallat betartása akár kiváló eredményt is hozhat. Ellenben ha nem mutatkozik előrelépés, elkerülhetetlenné válik a gyógyszeres kezelés. Utolsó lehetőségként szóba jöhet a sebészeti beavatkozás is: műtéti úton állítani helyre az alsó záróizom normális működését. Jobb azonban nem eljutni idáig.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu