Dennis született komisz

Előfordulhat, hogy a szülők átmenetileg, betegség vagy munkanélküliség miatt olyan nehéz helyzetbe kerülnek, hogy egy ideig nem tudják ellátni gyermekeiket, és rokoni, baráti segítségre sem számíthatnak. Utánajártunk, hogy mi történik ilyenkor a gyerekekkel.

Család-otthonKeresztény Gabriella2009. 01. 22. csütörtök2009. 01. 22.

Kép: Fehér kereszt gyermekvédö alapitvány, átmeneti gyermekotthon szociálisan rászoruló gyerekek számára helyettes szülői ellátás, Kiss József és családja 2009.01.11. fotó: Németh András Péter

Dennis született komisz
Fehér kereszt gyermekvédö alapitvány, átmeneti gyermekotthon szociálisan rászoruló gyerekek számára helyettes szülői ellátás, Kiss József és családja 2009.01.11. fotó: Németh András Péter

Régóta létezik Magyarországon „helyettes szülői hálózat”, ma a fővárosi Fehér Kereszt Közhasznú Egyesület működteti. Rabi Edina, az egyesület szakmai vezetője szerint, mióta 1997-től állami támogatást kapnak, munkájuk a gyermekjóléti alapellátás része lett. A rászorulók zömmel egyedülállók, szegénységgel küszködő szülők, akik örülnek, hogy gyerekeik nem intézetbe kerülnek, miközben ők a gondjaikat próbálják megoldani.
A leggyakoribb gond, hogy az anya kórházba kerül, elveszíti munkáját, a szülőt kiteszik az albérletből, netán hajléktalan lesz. A nehéz sorú családok gyerekeiket pár napra-hétre, maximum egy évre az egyesületnek köszönhetően biztonságban tudhatják, ez idő alatt naponta látogathatják, és ha rendeződik az életük, hazavihetik őket. Nekik ez minimális fizetséggel, de leginkább ingyen jár, a helyettes szülő pedig gyerekenként havonta mintegy 60 ezer forint adómentes térítési díjat kap.
Ez mégsem pénzkérdés, állítja Rabi Edina, noha az államnak ez a legolcsóbb ellátási forma. Mert vannak családok, akik semmi pénzért nem hajlandók idegen csecsemők, óvodások, iskolások pátyolgatására. Akik igen, azoknak az alkalmassága is szigorú feltételekhez kötött: a jelentkező 24 évesnél idősebb, büntetlen előéletű, testileg-lelkileg egészséges legyen, külön szobát adjon a befogadottnak, és végezze el az erre felkészítő tanfolyamot.
Jelenleg 49 helyettes szülő van a hálózatukban. Végzettségük különböző (egyetem-főiskolától a nyolc általánosig), anyagi helyzetük rendezett.
Nem könnyű dolog ez. Volt olyan család, amely egy hiperaktív testvérpárt nevelt, és a szerződésük lejártakor, bár az édesanya kórházi kezelése miatt hosszabbításra volt szükség, annyira elfáradtak, hogy nem vállalták tovább – az egyesületnek új helyettes családot kellett keresnie.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek