Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az ütlegekkel nevelt gyerekek intelligenciaszintje elmarad a társaikétól – derítették ki a kutatók. Kevés az iskolapszichológus, a csemeték pedig kiszolgáltatottak.
A gyerekek bántalmazásában sok szülő semmi kivetnivalót nem lát. A szólás kifejezi e felfogást, miszerint „csak a fejét üsd, hogy meg ne sántuljon!” A „makarenkói pofonra” egy időben még a pedagógusok is esküdtek. Az amerikai kutatások szerint azonban a pofozkodásban felnőtt csemete IQ-ja elmarad a békésségben, nyugalomban nevelődőkétől.
A New Hampshire-i Egyetem tudósai szerint a bántalmazott gyerekek intelligenciájának fejlődését visszaveti az állandó rettegés, a krónikus stressz, amit az erőszakos környezetben ki kell állnia. A pofonok közt felnövő két- és négyéves gyerekek intelligenciaszintje négy év múlva,
a következő vizsgálatnál 5 ponttal bizonyult alacsonyabbnak az átlagnál. Az öt- és kilencéves korukban bántalmazott nebulók fejlődése csaknem három ponttal maradt el. Az ütlegek káros hatása a kamaszkorig tart.
Mindez azt jelenti, hogy azokban az országokban, ahol elfogadott a testi fenyítés, ott a népesség intelligenciaszintje alacsonyabb lesz. Az erőszakos közegben „elbutulnak” az emberek, s ez végső soron az ország gazdasági fejlődését is hátráltatja – gyanítják a kutatók.
A megfélemlített, bántalmazott, netán szexuálisan is kihasznált diákok sokszor azért sem jutnak segítséghez, mert a szülőnek nem érdeke, hogy a családi titok kitudódjon. Ahhoz, hogy a gyerek lélekgyógyászhoz járjon, szülői engedély kell. Márpedig valószínű, hogy egy molesztáló vagy brutális apuka nem ad erre engedélyt – mondja Oldal Krisztina, aki jelenleg az egyetlen iskolapszichológus a főváros XIII. kerületében. Csak a viszonyítás kedvéért: néhány éve a kerületben még tucatnyi szakember dolgozott a ilyen minőségben. Az iskolapszichológus szerint sok gyermek agresszivitással, csínytevéssel próbálja észrevétetni magát, ugyanis nem kap annyi személyre szóló figyelmet, amennyit szeretne. Manapság már csak óhaj a kétszülős, együttműködő család és a kis létszámú osztály.
A tanulási és viselkedési problémákkal küzdő diákokról gyakorta kiderül, hogy az otthoni bajok miatt képtelenek figyelni az órán. A manapság gyakran emlegetett hiperaktív figyelemzavar (ADHD) kialakulásában is szerepet játszhatnak a környezeti, azaz a családi problémák – derült ki egy konferencián, melyet a Vadaskert Gyermekpszichiátriai Kórházban tartottak. Az erőszakos közegben nevelődő csemete ráadásul nagyobb eséllyel lesz agresszív, ugyanis követi a mintát, amit a szüleitől látott. A bántalmazás a depresszióra hajlamosít, később pedig droghasználathoz vezethet.
Egy külhoni vizsgálat szerint a lánykorukban bántalmazott nők az átlagnál gyakrabban csépelik a csemetéiket. Az ütlegek közt felnövő asszonyok tizede már csecsemőkorban elkezdi verni a kicsinyét – állítólag nevelő szándékkal.
Azok a szülők is követhetnek el szarvashibákat, akik magukat lelkiismeretesnek tartják, s nem pofonokkal nevelnek. Például sokan elfelejtik, hogy a szóbeli bántalmazás is agresszió. Az örökös szidalmak közt felnövő gyerkőc sem jár jobban, mint az, aki néha kap egy fülest...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu