Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A várandósság időszaka és a szülés levezetése összehangolt csapatmunkát igényel. Dr. Illanitz Elemér szerint e területen a nyugati rendszer hatékonyabban működik, mint a hazai gyakorlat, amely egyetlen szülészorvost rendel a kismama mellé.
Fotó: www.zoltansarosi.com
– Miben látja a hazai terhesgondozási és szülészeti gyakorlat problémáit?
– Az a hazai gyakorlat, hogy egy választott szülészorvos kíséri végig az egész terhességet, majd mindvégig rendelkezésre áll az utolsó hetekben és a szülés alatt, nehezen tartható be. Ebben a rendszerben a kismama ugyan joggal feltételezi, hogy a szülész-nőgyógyász képes minden páciensének mindig rendelkezésére állni, és bármilyen hosszú a vajúdás, bármikor kezdődik is a szülés, végig jelen lesz a szülőszobában, ám ez mégsem minden esetben kivitelezhető. Az egy szülész-nőgyógyászra jutó évi 90-120 szülés és a kismamagondozás mellett minden esetben készenlétben állni, embert próbáló, szinte lehetetlen feladat. Aztán pedig a kismama csalódottnak érezheti magát, ha a számára legfontosabb napon a nőgyógyásza épp egy másik szülést vezet, esetleg szabadságon van vagy a műtőben dolgozik. Ezeket a buktatókat zárja ki az, ha a terhességgondozást nem egyetlen személy, hanem a különböző szakterületek orvosaiból összeálló csapat végzi.
– Hogy néz ki ez a rendszer a gyakorlatban?
– A nyugati terhesgondozási gyakorlat lehetővé teszi, hogy a kismama az első pozitív terhességi teszttől kezdve gyermeke megszületéséig minden szükséges vizsgálatot egy helyen végeztethessen, és minden, a terhességhez és a szüléshez szükséges információt megkapjon. Ehhez természetesen olyan klinikai háttérre van szükség, ahol megvannak a szükséges emberi és tárgyi feltételek. A hazai gyakorlat ezzel szemben azt mutatja, hogy a kismamák a várandósság ideje alatt négy-öt intézmény között ingáznak, mert máshol csináltatják az ultrahangot, mint a vérképvizsgálatot, egy harmadik helyre járnak kismamatornára, és a negyedik helyre bábatanácsadásra. Ezek után nem is csoda, ha sokan teherként élik meg a várandósság kilenc hónapját. A csapatmunkában zajló terhesgondozás és szülés lehetővé teszi, hogy mindenki azt csinálja, amihez a legjobban ért, a szonográfus az ultrahangot, a nővér a vérvételt, a szülész a szülést. Akárhányszor volt már a kezemben például ultrahangos vizsgálófej, sohasem lehet olyan rutinom a képelemzésben, mint egy szonográfus szakorvosnak, aki ezerszer több esettel, ultrahangfelvétellel találkozik munkája során. Sokkal hatékonyabb, hogy nem egyetlen orvos próbál minél több szakterületen helytállni, hanem több szakorvos és specialista dolgozik együtt, csapatban. Egymással konzultálva döntik el, mire van szüksége a páciensnek.
– Hogy fogadják a kismamák ezt a napjainkban még szokatlan szemléletet?
– Ennek a rendszernek köszönhetően a kismama megkapja, amit szeretne: a 9 hónap alatt egy bármikor elérhető, 24 órában rendelkezésre álló csapatot a terhesgondozásra, és egy szintén csapatban dolgozó szülésznőt és szülészorvost, amikor eljön az idő. Amíg a várandósság időszaka tart, a klinikán a terhesgondozást végző orvosok mindig elérhetők, ha valami előre nem látható probléma merül fel. Ebben a rendszerben természetesen bőven marad idő arra is, hogy a páciens ráhangolódjon a velük való együttműködésre, megismerkedjen velük, így amikor elérkezik az idő, valóban családi hangulatban, mégis a szükséges orvosi háttér nyújtotta biztonságban hozhatja világra gyermekét.
– Ön korábbi állami praxisában az elsők között kötelezte el magát az alternatív szülészeti módszerek mellett. Mennyire népszerűek napjainkban ezek az eljárások?
– Éveken át sok úgynevezett alternatív szülést vezettem le, és ez a gyakorlat megtanított arra, hogy a szülésre készülő nők kívánságait mindig figyelembe kell venni. Mindenki számára más lehet megnyugtató, szükségtelen ragaszkodni a megszokott orvosi rutinhoz. Klinikánk gyakorlata az, hogy a kismama szabadon dönthet, milyen körülményeket szeretne választani a vajúdás, a szülés idejére. A klasszikus és az alternatív körülmények megteremtésére egyaránt lehetőséget biztosítunk.
– Ön mit ajánl a kismamák számára?
– Véleményem szerint vannak dolgok, amiket a kismama megérzéseire kell hagyni, egyéni habitusára kell formálni. Mindenki másként működik. A különböző étkezési vagy életmódtanácsok mellett szólnak érvek és ellenérvek, ebből mindenki annyit sajátítson el, amennyit magáénak érez. Ezért a szakmai szabályok megtartása mellett nem szabok szigorú megkötéseket. A kismama mozogjon, étkezzen rendszeresen, figyeljen a súlyára. Minél inkább szabályoznánk őt, annál inkább betegnek, különös óvatossággal kezelt személynek érezné magát. A kiszolgáltatott érzés helyett a nőknek ilyenkor nyugalomra és biztonságra van szükségük, hisz a lelki harmónia elengedhetetlen a boldog gyermekváráshoz.
– Sokan azért választják az otthonszülést, mert nyugodt, családi környezetben szeretnék világra hozni gyermeküket. Mások viszont inkább az orvosi háttér nyújtotta biztonságot tartják szem előtt. Mi alapján döntsünk?
– Mind a két szempont egyformán fontos, hiszen egy gyermek világrajövetele életünk talán legfontosabb pillanata. Én nem szeretem a kettőt különválasztani, hiszen megfelelő szakmai háttér nélkül nem lehet teljes biztonságban és nyugalomban a kismama. Fontos, hogy a vajúdás alatt minden feltétel adott legyen, ami a leendő anyuka kényelmét szolgálja. A család, az apuka jelenléte, támogatása sokat segít és erőt ad mind a vajúdás alatt, mind a szülést követő órákban. Sajnos, kevés helyen van lehetőség arra, hogy a szülők idegenek jelenléte nélkül, gyermekükkel tölthessék az első órákat. A nyugalom és a meghitt hangulat az újszülöttnek éppúgy fontos, mint a szüleinek. Ezt csak úgy lehet biztosítani, ha a kórházi körülményekkel kapcsolatos berögzült elképzeléseinken változtatunk, és családbarát komfortos, meghittebb atmoszférát teremtünk. Mi ennek szellemében dolgozunk.
– Egy elsőgyermekes kismama a szülést követően rengeteg új feladattal találja szembe magát, ami ijesztő lehet.
Természetesen, mint mindent, az anyaságot is tanulni kell. Senki nem tudja elsőre, hogyan kell szoptatni, fürdetni vagy öltöztetni a kisbabát. A klinikánkon dolgozó bábák nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a fiatal anyukák elsajátítsák ezeket a legfontosabb tudnivalókat. A csapatmunkában történő terhesgondozásnak köszönhetően a bábák végigkövetik a kismama teljes várandósságát, így a szülés idejére már bensőséges kapcsolat alakul ki közöttük, így a babaápolással kapcsolatos teendők átbeszélése, begyakorlása is sokkal oldottabb, családiasabb légkörben zajlik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu