Szükség van-e fejlesztésre gyermekkorban?

Egyre több helyen találkozhatunk olyan ajánlatokkal, amelyek készség- és képességfejlesztő szolgáltatásokra hívják fel a szülők figyelmét – alig pár hónapos kortól. De vajon mikor van szükség szakember segítségére? Ennek eldöntése nem egyszerű feladat. Sorozatunkban megpróbálunk segíteni a szülőknek.

Család-otthonSzabó Enikő2010. 02. 13. szombat2010. 02. 13.
Szükség van-e fejlesztésre gyermekkorban?

Mindenekelőtt le kell szögeznünk: a különböző fejlődési szakaszok egymásra épülnek, és minden gyermeknél a fejlődési ütem eltérhet a megszokottól. Előfordulhat, hogy gyermekük fejlődése egy-két héttel elmarad a kortársaihoz képest, és az is megeshet, hogy gyorsabban fejlődik az átlagnál. Soseem szabad kétségbeesni, de túlmisztifikálni sem kell a dolgokat! A legfontosabb: ha a szülők bizonytalannak érzik magukat, megerősítésre van szükségük, forduljanak a védőnőhöz vagy a gyermekorvoshoz. Ők – figyelembe véve a baba egyéni fejlődését – javasolhatják a fejlesztést.

Az első hónap
Az első napok „álomvilága” után a baba megkezdi hihetetlen fejlődési útját. Az egy hónapos csecsemő intenzíven rugdalózik, „játszik” a saját mozdulataival – így jelezve, hogy ébren van. Különböző ingerekre – pelenkázás, fürdés – fokozott kar-, illetve lábmozgással reagál. Hason fekve fejét valamelyik oldalra elfordítja, hanyatt fekve pedig mindkét lábát ütemesen nyújtja, hajlítja. Ha hozzáérintünk valamit a kezéhez, automatikusan megszorítja, s ha a hónaljánál fogva lógatjuk, lépegető mozdulatokat tesz.

A második hónap
A baba ebben a korban határozott sírással jelzi igényeit – éhség, egyedüllét, fájdalom stb.. A gondoskodás, szeretgetés jutalma a mosoly. Az édesanya közelségére felélénkülnek a reflexek. Már „megtalálja” a keze vagy a lába ujjait, és szívesen szopogatja őket. A kezébe adott könnyű, színes kis játékokat rövid ideig megtartja, majd elejti – de még nem követi a tekintetével. Szívesen nézelődik a közvetlen környezetében.

A harmadik hónap
Egyre több időt tölt ébren, s egyre kevesebbet sír. Szívesen nézegeti a kezét. Megpróbálja megfogni és megtartani az elé tartott játékot. Hason fekve emelgeti a fejét, törzsét. Érdeklődik a hangok, arcok iránt, élvezettel figyeli, ha beszélnek hozzá: próbál „válaszolni”. Rövid ideig már követi a szemével a mozgó tárgyakat.

Sorozatunk következő darabját 17-én, szerdán 15 órakor olvashatják honlapunkon!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek