Szükség van-e fejlesztésre gyermekkorban? 2.

Egyre több helyen találkozhatunk olyan ajánlatokkal, amelyek készség- és képességfejlesztő szolgáltatásokra hívják fel a szülők figyelmét – alig pár hónapos kortól. De vajon mikor van szükség szakember segítségére? Ennek eldöntése nem egyszerű feladat. Sorozatunkban megpróbálunk segíteni a szülőknek.

Család-otthonSzabó Enikő2010. 02. 17. szerda2010. 02. 17.
Szükség van-e fejlesztésre gyermekkorban?  2.

A negyedik hónap
A négy hónapos baba sírása már differenciálódik, pontosan meg lehet különböztetni, mikor miért sír. Jelzései egyértelműek a szülők számára. Az élénk színű tárgyak felkeltik az érdeklődését, örömmel, hosszan tart a kezében egy-egy játékot, színes dobozt, ruhát. A fejét már szépen felemeli, játszik a kezeivel, „használja” azokat. Ha örül, fokozódik a mozgása, például egy ismerős arc láttán szinte repked.

Az ötödik hónap
Öt hónaposan eltűnik a fogóreflex és az elemi járásreakció, s önállóan hasra fordul a baba. A játék, a környezet felfedezése az egész napot uralja: szívesen játszik zörgő, csörgő játékokkal, és maga is szívesen előidéz zörejeket, figyelve, milyen reakciót vált ki környezetéből. Ha felkínálunk neki egy tárgyat, megfogja, sőt ha egy másikat akar, akkor az előzőt elengedi. Minden új, ismeretlen iránt érdeklődik.

A hatodik hónap
Az arcmimika tökéletesedik, gőgicsél és mosolyog, ha elégedett. Minden érzelem leolvasható az arcáról. Hason fekve a karjaival kinyomja magát, megfordul, és a karjaira támaszkodva ül. Fejét forgatja, azonnal a hang irányába fordul, nyúl a tárgyak felé. Szinte mindent a szájába vesz. Már vannak kedvenc játékai, amiket újra és újra kér. Lábáról leveszi a zoknit, fejéről a könnyű kis sapkát. Imád minden olyan játékot, ami hangot ad ki.

Sorozatunk következő darabját 20-án, szombaton 15 órakor olvashatják honlapunkon!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek