Gyermekáldás: természetesen, felelősen

Az elmúlt húsz esztendőt mérlegre téve, megállapítható, hogy egyre később szülnek a nők, s mind kevesebb baba jön a világra hazánkban. A karrier áll az első helyen, s annak mérlegelése, hogy a labilisabb anyagi helyzetben a szülők hány gyermeket tudnak felelősséggel elvállalni.

Család-otthonBalogh Mária2010. 05. 25. kedd2010. 05. 25.

Kép: Mother Resting Head on Infant's Chest, Fotó: © Royalty-Free/CORBIS

Mother Resting Head on Infant's Chest
Mother Resting Head on Infant's Chest
Fotó: © Royalty-Free/CORBIS

Mindez szóba került Debrecenben, a 24. Magyar Nőorvos Társaság Nagygyűlésén is. Dr. Tóth Zoltán professzor, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója hangsúlyozta:

– A szülész-nőgyógyász és az újszülött-gyógyász szakma fejlődésének köszönhetően az elmúlt évtizedekben lényegesen javultak a szülészeti eredmények, jelentősen csökkent az anyai halálozások száma. Húsz éve Magyarországon 100 ezer nőből 40-50 vesztette el az életét a szülőszobában, mára ez a szám a tizedére csökkent – természetesen egyetlen anya elvesztése is sok és megengedhetetlen! Míg korábban 1000 újszülöttből 30-40 babát veszítettünk el, ma 7-8 baba nem éli túl a szülést.

A modern technikák alkalmazása révén ma már azok is vállalhatnak terhességet, akiknek erre korábban reményük sem volt. Egyre több nőgyógyászati elváltozás orvosolható minimális beavatkozással, a daganatos megbetegedésekben szenvedők gyógyulási esélyei is örvendetesen javulnak. A rosszindulatú elváltozások kialakulásának megelőzését célzó kutatások legnagyobb eredménye a méhnyak rák elleni védőoltás kifejlesztése is megvalósult. Mindezek alapján joggal állítható, hogy a szülészet-nőgyógyászat az egészségügy egyik sikerágazata.

Szó esett arról is: hazánkban egyre kevesebb gyermek születik az utóbbi években. Magyarországon évente 93-95 ezer gyermek látja meg a napvilágot, ami sajnos radikális csökkenést mutat a korábbi esztendőkhöz képest. A nők szülési kedve riasztóan csökken hazánkban, mivel előbb karriert óhajtanak építeni, s majd ezután vállalkoznak a családalapításra. Így manapság elképzelhetetlen, hogy öt-hat gyermeket szüljön egy anya, ami harminc éve még természetes volt. Manapság a legjobb esetben is két gyermeket vállalnak a párok, amennyiben nem késtek le erről, hiszen más a nő fogamzási képessége 25- 28 évesen, mint 38-40 esztendős korban. Főként, ha az első baba vállalásáról van szó.

A szülész-nőgyógyászok felelősségteljes, elkötelezett munkája segítséget nyújthat abban, hogy egyre több újszülött jöjjön egészségesen a világra, s minél több édesanya szülhessen családcentrikus, otthonos, biztonságos intézeti környezetben. Ugyanakkor a betegségmegelőzés, egészségnevelés területén kimagaslóan fontos a család, az iskola és a szakemberek felvilágosító tevékenysége már az általános iskolás fiatalok számára is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek