Menedzselje önmagát!

A mindennapi káosz állandó bosszúság forrása: folytonos időhiány a munkahelyen, túlzsúfolt íróasztal… Trükkjeinkkel megtanulhatja uralni az irodát.

Család-otthonDénes Vanda2010. 06. 14. hétfő2010. 06. 14.
Menedzselje önmagát!

Tanulható készségek
A menedzseri, az igazgatói státus napjaink egyik irigyelt rangja. Rengetegen álmodoznak arról, hogy pár napra megkapják a felelősséget: dönteni életről és halálról, embereket befolyásolni, terveket szőni, munkafolyamatokat felügyelni, értekezletet tartani.

De a menedzselést kicsiben kell kezdeni – hiszen megtanulható. Először gyakoroljunk önmagunkon! Időbeosztás, szervezés, rendszerezés, nagyobb hatékonyság. Ha kicsiben sikert aratunk, csökken a nyomás, több szabad időnk lesz, és a munkában is nagyobb örömünket leljük majd.

Az első és legfontosabb cél a hatékonyság. A rendelkezésre álló időből a maximumot kell kihozni. Mivel minden nap 24 órából áll, úgy kell rendeznünk a munkát, hogy egyszerre akár több mindent is végezhessünk. A házimunkával is így van ez. Amíg megy a mosógép, felteszem a levest főni. Ha az étel már a tűzhelyen rotyog, nekiállhatok porszívózni. Mire végzek a takarítással, lejár a gép, mire végzek a vasalással, kész az ebéd. Egyszerűen hangzik, de gyakorolni kell. A cél érdekében tervet kell készítenie.

Elérhető, közeli, konkrét célt tűzzön ki maga elé
– Készítsen írásos tervet a megvalósításra (számítógépén vagy jegyzetfüzetben). Ha elsajátította a gyakorlatias gondolkodást, erre később nem lesz szüksége. Ha mégis megszokja, akkor a jövőben ezt adhatja titkárnőjének feljegyzésként.
– Reálisan ossza be a napját. (Senki nem bírja ki szünet nélkül. Ne tervezzen be megvalósíthatatlan, kivitelezhetetlen feladatokat.) Minden feladatra hagyjon több időt, hátha valamelyikkel elcsúszik.
– Töltse hasznosan a szüneteket. Lazításképpen olvassa el a napi postát, írja meg leveleit, vagyis rutinfeladatokkal csapja el az időt.
– Rangsoroljon. A legfontosabb és a határidős feladatokon legyen túl először.
– Amit befejezett, azt zárja le. A már megoldott ügyek aktái ne heverjenek feleslegesen az asztalon.
- Készüljön fel a megbeszélésekre. Kár az időt pazarolni más, köztudott dolgok összefoglalására.
– Szabjon időhatárokat. A határidő vagy a konferenciára megszabott idő fokozhatja a hatékonyságot, összefogottabb lesz, és tisztábban látja majd, mit végzett el.
– Kösse össze a hasonló feladatokat. A telefonálnivalót végezze el reggel, utána fogja rövidre a napközben bejövő hívásokat. A postát is egyszerre válaszolja meg, ne úgy, ahogy befutnak.
– Osztozzon a feladatokon munkatársaival. Közölje velük is az elérni kívánt célt, hogy lássák, mit minek kell alárendelni.
– Tudatosan ossza be idejét. A már előre tudott időpontokat mindig jegyezze be a naptárjába. Előző este pedig nézze át a másnapi teendőket.
– Mindig csak egy dologra koncentráljon. Így az erejét célzottan használhatja fel.

Miután a kisebb célokat sikerrel megvalósította, következhet a nagyobb feladat
Minden egyes eredmény elégedettebbé, boldogabbá és céltudatosabbá fogja edzeni. Erre szüksége is van, hiszen, ha saját beosztottjai lesznek, ez hatni fog majd rájuk is. Ha még nem eléggé magabiztos, kevés az önbizalma, a különböző versenysportok kiválóan fejleszthetik ezeket a tulajdonságait. A napi tervek továbbra is segítenek rendszerezőképessége erősítésében, a dolgok átlátásában, s ezáltal:
– minden tevékenységre rálátást nyer,
– jobban tud koncentrálni,
– könnyebben és gyorsabban tud majd rangsorolni,
– nem kell kapkodnia, és nem fog kapásból belekezdeni egy újonnan kapott feladatba,
–  a megmaradt energiáit jobban tudja hasznosítani,
– este tudni fogja, mit végzett el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek