Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az iskolai bántalmazások elszenvedői súlyos testi-lelki traumát élnek át. Ám tanulságos az agresszorok „jutalma” is, akik majd felnőttként sűrűn kerülnek összetűzésbe a törvénnyel, és munkahelyi, házastársi konfliktusaik is gyakoribbak.
Kép: Gyermek erőszak verekedés. 2010.01.23. Fotó: Bohanek Miklós
Meglepő kegyetlenséggel képesek a gyerekek alkalmanként kikészíteni visszahúzódó, náluk gyöngébb, ügyetlenebb társaikat. A fiúknál az agresszió gyakran a testi erőfölényben is megnyilvánul, de ha valakinek például gyengébb a beszédkészsége, ugyanúgy áldozattá válhat, hiába az erősebb testalkata. A lányok leginkább a nyelvükkel bántják egymást. A megalázottak ilyenkor a gúnyos szavaktól, a sértő gesztusoktól, a kiközösítéstől szenvednek, ami ugyanolyan kíméletlen lehet, mint a kék foltokat hagyó ütlegelés.
– Testi-lelki tünetekben egyaránt megnyilvánul a hosszú időn át tartó gonoszkodás, bántalmazás – tudtuk meg dr. Boross Gábor csecsemő- és gyermekgyógyásztól, a Péterfy Sándor utcai kórház osztályvezető főorvosától. A doktor úr szerint az agressziótól szenvedő iskolásoknál fejfájás, gyomorpanaszok lépnek föl, önértékelésük leromlik, bizonytalanokká, még inkább sebezhetőkké válnak. Tanulmányi teljesítményük visszaesik vagy jóval a képességeik alatt produkálnak. Különösen jellemző ez ott, ahol a szülők nem próbálnak segíteni a gyermekükön. Úgy gondolják, oldja meg a konfliktust a pedagógus vagy maga a gyerek, hadd „edződjön” hozzá már most az élethez. Nos, a gyakorlat azonban mást mutat: Boross Gábor szerint a két évnél hosszabb időn át tartó áldozathelyzet már felnőttkori kisebbrendűségi érzéshez vezethet, a tanulás elhanyagolása pedig kihat a további előmenetelre, s így az egész életpályára. Az iskolai agressziót a tanuló, az iskola és a család csakis közösen védheti ki – hangsúlyozza a főorvos. Különösen nagy a tanárok felelőssége, akiknek, ha bármiféle bántalmazást észlelnek, azonnal és egyértelműen a bántalmazott mellé kell állniuk.
A gonoszkodók leginkább azokon élik ki baljós indulataikat, akik tehetetlenül tűrik a szóbeli és fizikai bántalmazást vagy pedig sírással, dühvel, félelemmel „válaszolnak”. A szótlan tűrés, a sírás, a tehetetlenség látványa egyaránt felerősíti a bántalmazó magabiztosságát és harckészségét, miközben a bántalmazott kiszolgáltatottsága tovább növekszik. S ha ez az állapot fennmaradhat, az agresszív gyerek minden következmény nélkül kínozhatja áldozatát, akkor a viszonyok óhatatlanul eldurvulnak, súlyos testi-lelki traumába, sőt tragédiába torkollhatnak. Más kérdés, hogy a gonoszkodókat is gyakorta utoléri a sorsuk: a vizsgálatok szerint felnőttkorban gyakrabban követnek el törvénybe ütköző cselekedeteket, sűrűbben támadnak munkahelyi és házastársi konfliktusaik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu