Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Habár Kínában a gazdasági növekedés az elmúlt évben mintegy 4 százalékkal visszaesett, a munkaerőpiac legfiatalabb rétegét alkotó generáció tagjai iskolázottabbak, törekvőbbek a szüleiknél.
Az All China Federation of Trade Unions kutatást készített, hogy felmérjék: a legifjabb dolgozó réteg – az 1980 után születettek – milyen pályát választanak a korábbi generációkhoz képest. Kiderült, hogy a dolgozók 60 százalékát – mintegy 100 millió főt – jelentő rétegnek már nincs túl nagy tapasztalata a mezőgazdasági munkák végzésében, ehelyett a városi életet és a termelő iparágakat választják megélhetésül.
Így a fiatalok iskolázottabbak szüleiknél: háromnegyedüknek van középiskolai végzettsége, míg szüleik és az idősebb munkavállalók körében ez az arány kevesebb, mint 50 százalék.– olvasható az ELTE hírlevelében. Mobilitási hajlandóságuk is nagyobb: átlagosan négyévente váltanak munkahelyet a jobb megélhetés és magasabb életszínvonal reményében.
A kutatás jó néhány aggasztó körülményre is rávilágít. Sokan veszélyes munkakörülmények között dolgoznak: 36 százalékuk elviselhetetlenül magas, illetve alacsony hőmérsékleten végzi munkáját, 41 százalékuk rendkívüli zajban, 35 százalékuk erősen szennyezett levegőben dolgozik, míg 36 százalékuk van kitéve állandó balesetveszélynek. Ennek ellenére a munkavédelem a legtöbb helyen hiányos, ráadásul sokuknak nincs sem élet-, sem egészségügyi biztosítása.
Szakértők szerint mind a munkaadóknak, mind a szakszervezeteknek többet kellene tenniük a munkakörülmények javításáért, továbbá fontos lenne, hogy tudatosítsák a fiatal dolgozókban is: joguk van ahhoz, hogy biztonságos körülmények között dolgozzanak meg fizetésükért.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu