Ilyen a jövő generációja!

Milyenek a mai fiatalok? Mit gondolnak, mi a fontos számukra? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a BBC iskoláskorú gyerekeket vizsgáló kutatása.

Család-otthonKovács Réka2011. 03. 31. csütörtök2011. 03. 31.
Ilyen a jövő generációja!

Az eredmények azt mutatják, hogy az Egyesült Királyság fiataljai a hagyományos értékektől egyre inkább elfordulva, egészen új jövőt látnak maguk előtt.

Megközelítőleg 24 ezer, 11-16 év közötti iskolást kérdeztek a BBC School Report kutatásában, mely a jövő generációjának világképét vizsgálta. Kiderült, hogy a vallásosság egyre inkább a háttérbe szorul: a megkérdezettek 34 százaléka azt állítja magáról, hogy nem vallásos, ami növekvő tendenciát mutat a korábbi évekhez képest.

Ehhez hasonlóan egyre kevésbé érdekli őket a politika: mindössze 48 százalékuk menne el szavazni, többségük pedig nem is tudja, miképpen érvényesíthetné politikai jogait. De a királyi család sem túl népszerű: tízből hárman mondták, hogy nem érdekli őket a monarchia, míg tízből egy válaszadó vélte úgy, hogy nincs szükség a királyi családra.

Ezzel a szemben a modern értékek, a technológia már szinte minden fiatal életében megjelent. A megkérdezett gyerekek 95 százalékának van otthon számítógépe, tízből hatan segítenek az idősebb családtagoknak internetezni, míg ők maguk leggyakrabban e-mailezésre és a közösségi oldalakon való kapcsolattartásra használják internet-hozzáférésüket.

A gazdasági válság hatását a gyerekek is megérezték, ugyanis mintegy harmaduk ismer olyat, aki mostanában vesztette el az állását, s a legtöbben úgy látják, hogy saját családjukban a korábbinál jobban visszafogják a kiadásokat.

A világot fenyegető legnagyobb veszély elemzésekor a kilenc felkínált válaszlehetőség közül a terrorizmust (58,6%) és a globális felmelegedést (48,8%) jelölték meg a legtöbben. Ugyanakkor jelentős számban érzik fenyegető veszélynek a nukleáris fegyverek esetleges bevetését, csakúgy, mint a fertőző betegségek terjedését – derül ki az ELTE hírleveléből.

Ennek ellenére optimisták a jövőjüket tekintve, s a többség anyagi biztonságot remél. Harminc éves korukra saját otthont, jó munkát, biztos párkapcsolatot szeretnének, minden ötödik fiatal pedig gyermeket is vállalna.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek