Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Támogatott a válsághelyzetben lévők számára a művi terhesség-megszakítás, míg a rászorultak fogamzásgátlásának támogatását törvény írja elő, mégis megoldatlan. Erre egy békési községben bevezetett gyakorlat irányította rá a figyelmet.
Kép: Kecskemét, 2011. március 27. Anya gyerek, fogamzásgátlás, spirál. Fotó: Ujvári Sándor
Spirált oszt a rászorulóknak az önkormányzat Dombiratoson – erről szóltak az első hírek, amelyek kissé félrevezetőnek bizonyultak. A község polgármestere, Bojczán Endre érdeklődésünkre elmondta: valóban segíteni kívánják a szegényeket azzal, hogy támogatják számukra az egyik legolcsóbb fogamzásgátlási módszernek számító spirál megvásárlását, azonban távolról sem osztogatásról van szó. A támogatás odaítélése a családvédelmi szolgálaton keresztül történik, sem a polgármester, sem a képviselő-testület nem tudja, ki igényelte, csak a számlát állják. A segítség igénybevétele önkéntes, a lehetőségről a védőnő tájékoztatja az érdekelteket. A polgármester konkrét példákat nem említhet, de nagyon nehéz azoknak a szegény családoknak a helyzete, amelyek több gyereket nevelnek, megélni is alig tudnak, fogamzásgátlásra nem is gondolhatnak – egy nem kívánt terhesség pedig tovább rontja a helyzetüket.
A község első emberének szavaiból az is kiderült, hogy ezen esetek egy részének a vége az, hogy valahány gyermek állami gondozásba kerül, ami nem csak a családok számára jelent nagy megrázkódtatást, de a helyben közreműködni kénytelen családvédelmiseknek is.
Hazánkban az abortuszra vonatkozó szabályok válsághelyzetben engedélyezik a művi terhesség-megszakítást. A mintegy harmincezer forintos költség egy részét – vagy akár az egészét is – ráterhelhetik arra, aki a beavatkozást igénybe veszi, de a válsághelyzet mértékétől függően ennek az összegnek egy része az államot terheli. Az abortusz egészségügyi szempontból sokkal rosszabb a terhesség megelőzésénél, ugyanakkor a rászorultak esetében az előbbit részben közpénzből finanszírozzák, míg az utóbbit nem.
Bojczán Endre tudomása szerint törvény írja elő a rászorultak fogamzásgátlásának támogatását, ugyanakkor ilyen gyakorlatról más településeken nem tudunk. A magzatvédelmi törvényben találtunk egy passzust, amely azt írja: „az állam elősegíti a fogamzásgátló készítmények és eszközök rászorultságtól függő kedvezményes igénybevételét”. Megkerestük hát a Nemzeti Erőforrás Minisztériumát. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az állam mely szerve biztosítja a rászorultaknak a kedvezményes fogamzásgátlási lehetőséget.
A minisztérium sajtóosztálya válaszában azt írta, hogy az önkormányzatok maguk dönthetnek úgy, hogy támogatják a fogamzásgátlást, de erre a törvény nem kötelezi őket. A magzatvédelmi törvény ide vonatkozó passzusát úgy értelmezik, hogy az állam az egészségbiztosítási rendszeren keresztül támogatja a fogamzásgátlást – ez valószínűleg félreértés is, hiszen az egészségbiztosítási rendszer nem vesz figyelembe szociális szempontokat, a magzatvédelmi törvény viszont kifejezetten rászorultakról beszél.
Valószínűbbnek tűnik, hogy egy „úgy maradt” passzusról van szó, amelyet 2000-ben írtak bele a magzatvédelmi törvénybe, a hozzá tartozó részletes szabályok azonban nem kerültek bele a végrehajtási rendeletbe, a családvédelem abortuszt érintő feladatai mellé, amelyet a végrehajtási rendelet részletesen szabályozott. Holott nem kétséges, hogy az állam számára melyik a kedvezőbb megoldás. Egyetlen nem kívánt terhesség megszüntetése harmincezer forint, amelyet gyakran teljes egészében az állam áll. A fogamzásgátlás havi költsége egy középkategóriás tabletta esetén háromezer forintra tehető, míg egy spirál felhelyezése öt-nyolcezer forint, és évekre szól.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu