Gyengélkedő gyomrok

Ki ne veszkődött volna már valamilyen gyomor- vagy bélrendszeri nyavalyával? Hazánkban a lakosság egyharmada kínlódik visszatérő emésztőszervi bántalmakkal.

Család-otthonBalogh Mária2011. 09. 12. hétfő2011. 09. 12.
Gyengélkedő gyomrok

Elgondolkodtató: a légúti bajokon kívül a legtöbben gyomor- és bélpanaszainkkal keressük fel a háziorvosunkat. Előfordul, hogy a keserveink nyomán elrendelt vizsgálatok semmilyen eltérést nem mutatnak, ilyenkor csupán gyomorérzékenységről beszélünk. Ezt okozhatja a gyomorsav visszaáramlása a nyelőcsőbe, a gyomornyálkahártya begyulladása, a gyomor túl gyors vagy lelassult kiürülése, illetve a vékonybél felső szakaszában fellépő mozgási zavar. De a feszültség és szorongás, a kevés mozgás és folyadékbevitel, a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás, az erős dohányzás, egyes gyógyszerek mellékhatásai is közrejátszhatnak.

Az éhgyomorra vagy étkezés után a gyomortájon fellépő kellemetlen, maró érzés a gyomorégés, mely leginkább a nehéz, a normálisnál zsírosabb, savanyúbb, édesebb ennivalónak „köszönhető”. Ez persze lehet akár ritkábban „kierőszakolt” panasz is, ami koplalással, kímélő étrend követésével, méregtelenítő kúrával ellensúlyozható, ám a gyomrot megerőltető étkezési szokások akár krónikussá is tehetik bajainkat. A hirtelen, de vissza-visszatérően ránk törő gyomorgörcsöt a nehezen emészthető étkek, a rendszeresen túl sok táplálék vagy folyadék válthatja ki.

– Ha emésztőszervi bántalmai lassacskán tartóssá válnak, a páciens önmagát kuruzsolván ne a szomszéd gyógyszerkészletéből válogasson, hanem szakembertől kérjen segítséget – hangsúlyozza dr. Kiss Gábor belgyógyász főorvos, természetgyógyász. – S tegye ezt annál is inkább, hogy idejében kiderüljön, van-e valamilyen kezelésre szoruló szervi megbetegedése.

Egy felnőtt ember testmagasságának 5-6-szorosa a bélcsatornája hossza, tehát egy 175 centi magas ember bélrendszere 8-10 méter hosszúságú. Ekkora terület könnyen „megtermi” a rosszullétet, fájdalmat, görcsöt. A puffadást – meglepő módon – javarészt az egészséges és kedvelt zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék táp- és ballasztanyagai idézik elő, melyek lebontásához a szükséges enzimek „útközben” nem elegendőek, így az a vastagbélben lévő baktériumok feladata marad.

Emésztőszervi rendszerünkben több mint százmillió idegsejt helyezkedik el, melyek szerkezete és felépítése hasonlít az agyban találhatókéhoz. Kiss Gábor főorvos amerikai kutatások eredményét ajánlja figyelmünkbe: a megterhelő lelki folyamatok és az emésztőrendszer zavarai szorosabb kapcsolatban állnak egymással, mint valaha is gondoltuk. Az emésztés jelentős szerepet játszik a dopamin és a szerotonin ingerületátvivő anyagok termelődésében: ezek felelősek az érzelmeinkért, de az észlelés és az érzékelés minőségéért is. S azt sem árt tudni, hogy a belekben található immunrendszerünk legnagyobb része. A sajogva-fájva gyengélkedő gyomor és belek más betegségeket is előidézhetnek, sőt legyengíthetik szervezetünk ellenálló képességét is. De érzelmi világunk és idegrendszerünk kiegyensúlyozottsága is megsínyli, ha emésztőszerveinkkel valami nincs rendben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek