Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mostanában szüretelik az egyik leghányatottabb sorsú szőlőnket, az otellót. Tehát az unió által száműzött otelló ma is létezik, nem tudni, mekkora területen.
Kép: Zalai falusi turizmus, vendégház kékszőlővel. 2010.10.20. Fotó: Bohanek Miklós
Bár már jó ideje tiltják a telepítését, mert direkt termő szőlő és bora a kívánatosnál több metilalkoholt tartalmazhat, azért sok helyen nem vágták ki ezt a régi amerikai fajtát, amely a szőlőfiloxéra pusztítása után került hazánkba. Hivatalosan nem szabad belőle kereskedelmi forgalomba kerülő bort készíteni, ennek ellenére egy-két helyen továbbra is palackozzák. Bebizonyosodott ugyanis, hogy a bor zárt erjesztésével és fejtésével a metilalkoholszint a káros mérték alá szorítható.
Ilyenkor, ősszel csemegeszőlőként árulják a piacokon, mert finom az íze és nagyon egészséges. Kamrában felkötve akár év végéig is eltartható. A szőlősgazdák feleségei finom birslekvárt főznek ilyenkor otellómust hozzáadásával. De lecsaptak már erre a fajtára a mesterszakácsok is: levest, köretet, édességet, húsokat ízesítenek vele.
Vannak borosgazdák, akik ilyenkor kimondottan vadásznak az otellóra; ezzel szeretnék szép pirosra festeni boraikat. És ezek után még arra is futja a hazai otellóállományból, hogy az egyik legrangosabb pálinkafőzde otellópálinkával jelenjen meg a piacon. Vannak családok, ahol nemzedékeken át itták a borát, és semmi egészségkárosodást nem tapasztaltak. Ők továbbra is elültetik a vesszőjét, hiszen egy igénytelen fajtáról van szó. Bár jó tápanyagellátást kíván, és a szárazságra érzékeny, de nagy előnye, hogy fagytűrő és alig kell permetezni, mert a legtöbb betegségnek jól ellenáll. Hamvas, vastag héja miatt esős őszön sem rothad.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu