Nők és szerepek

Gyakran panaszolják a dolgozó anyák: bár erejükön felül teljesítenek, mégis úgy érzik, hogy otthon és a munkahelyükön is állandó lemaradásban vannak. Egy friss amerikai kutatás szerint azonban mégis ők azok, akik kevésbé hajlamosak a depresszióra.

Család-otthon2012. 03. 14. szerda2012. 03. 14.

Kép: Kecskemét, 2012. február 27. Házimunka, háztartásbeli, gyerek. Fotó: Ujvári Sándor

Nők és szerepek
Kecskemét, 2012. február 27. Házimunka, háztartásbeli, gyerek. Fotó: Ujvári Sándor

A felmérésből – melyben tíz év alatti gyerekeket nevelő anyukákat kérdeztek meg – az is kiderül, hogy akár részmunkaidőben dolgoznak, akár teljes munkanapot töltenek a munkahelyükön, egészségesebbek, mint a háztartásbeliek. Kevesebb konfliktusuk adódik a családban, s bármily meglepő, a gyerekeikkel is több hasznos időt töltenek el.

– Nem tudom, nálunk milyen eredmények születnének – mondja Tóth Edina pszichológus, családvédelmi szakember. – Válasszuk talán ketté a fizikai és a mentális egészséget. A praxisomban azt látom, hogy azok az anyukák, akik többéves otthonlét után visszamennek dolgozni, szinte kivirulnak. Hihetetlen ener­giá­val vetik bele magukat a munkába, s emellett az anyaszerepben is jól teljesítenek.

Egri Krisztina a párjával három gyermeket nevel. Hét közben hajnali öt órakor kel, hogy idejében elindulhassanak az óvodába, iskolába. Utána négy órát dolgozik egy fordítóirodában. A munka végeztével bevásárol és „begyűjti” a gyerekeket. – Lehet, hogy egészséges vagyok, de szerintem ennek kevés köze van a munkához – mondja. – Sokkal többet számítanak a vitaminok, melyeket már kora ősszel elkezdek szedni, és a védőoltások. Egy kis megfázás nekem meg se kottyan, csak komolyabb betegség tud kiszakítani a napi taposómalomból. Mentálisan viszont biztosan jót tesz, hogy felnőttek közé járok.

– Bármilyen meglepő, lelki egészség szempontjából hátrányban vannak a háztartásbeliek – teszi hozzá a pszichológus. – Az otthon töltött évek során sérülékenyebbé, érzékenyebbé válnak, különösen, ahogy nőnek a gyerkőcök. Akik nem találják meg a feladatukat a gyerekek leválása után, hajlamosabbak a depresszióra.

Egyre több vállalatnál találkozhatunk munkahelyi egészségfejlesztési tervvel.

A munkáltatók célja az, hogy minél több egészséges, kiegyensúlyozott ember dolgozzon együtt a nyugodt légkörű, korszerű munkahelyen. A tapasztalat ugyanis az: ha a kollégák jól érzik magukat, ez kihat az egészségükre is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek