Köszönjük, doktor úr!

Szerencsésnek mondhatják magukat, akiknek felkészült és betegbarát a háziorvosuk. S ugyanígy örömteli, ha a körzet betegei – tiszteletük jeléül – az orvosukat titokban benevezik egy nemes versengésbe.

Család-otthonBalogh Mária2012. 04. 30. hétfő2012. 04. 30.

Kép: Sárkány Csaba debreceni háziorvos. 2012.03.21. Fotó: Bohanek Miklós

Köszönjük, doktor úr!
Sárkány Csaba debreceni háziorvos. 2012.03.21. Fotó: Bohanek Miklós

Márpedig ez történt az elmúlt esztendőben dr. Sárkány Csaba debreceni háziorvossal, aki „Az év praxisa a Kárpát-medencében” című pályázaton részesült elismerésben. „Az én orvosom a körzet orvosa, de mégis az én orvosom. Bonyolultnak tűnhet e kijelentés, de úgy lehetséges, hogy amikor a beteg bemegy a rendelőbe, akkor azt érzi, hogy ő a legfontosabb. A doktor úr nagy erényének tartjuk, hogy türelmesen meghallgatja a panaszunkat, nincs kiszámítva, hány perc juthat egy betegre…” – állítja Trefán Józsefné és Trefán Gabriella internetes bejegyzése, melyben a jelölőbizottság figyelmébe ajánlják körzeti orvosukat.

– Nem volt tudomásom a pályázatról és arról sem, hogy a betegeim méltató üzenetet írtak rólam. A jelölésről közvetlenül a szavazás előtt értesítettek. Megtisztelő meglepetést szerzett nekem – idézi fel a történteket Sárkány doktor.
A fiatal doktor körzetéhez tartozó 2300 beteg ragaszkodásának egyszerű a magyarázata: orvosuk a telefonján is bármikor elérhető, kellő figyelmet szentel mindenkinek, pontosan nyomon követi betegei kórtörténetét és szakorvosi vizsgálatainak eredményét.

– Igyekszem mindenkin „behajtani” a neme és életkora szerint esedékes szűrővizsgálatokat, évente elvárom őket általános állapotfelmérésre és vérvételre. Az én körzetemben is egyre több a mozgáshiányos, elhízott, magas vérnyomástól szenvedő felnőtt és fiatal. Közülük kerülnek ki aztán a cukorbajjal, szív- és érrendszeri betegségekkel küszködő, netán depressziós páciensek. A megelőzés nem annyira a háziorvos, mint inkább az oktatási rendszer, a család és a közegészségügy feladata volna, hiszen a páciensek többnyire már „készen”, kóros értékekkel, berögzült rossz életvezetési szokásokkal kerülnek hozzám.

Dr. Sárkány Csaba üzemorvosként is tevékenykedik, egészségmegőrző programokat szervez, elsősegélynyújtást oktat, s nem utolsósorban pályázati forrásokra „vadászik”, hogy a legkorszerűbb eszközökkel szerelhesse fel a rendelőjét. Mint mondja, az életszínvonal romlása sokak hangulatára rányomja a bélyegét. A megélhetési nehézségek, az ebből fakadó konfliktusok, a stressz súlya pedig előbb-utóbb testi tünetekben, különféle betegségekben jelenik meg.

– Azt se feledjük, hogy az egészségügyi dolgozók is túlterheltek. Jó lenne, ha szakmai területünk tisztességes, valóban egy műszakos ellátásával a megfelelő színvonalon élhetnénk mi is. Akkor nem kellene állást állásra halmozva, napi 12 órában helytállnunk, hogy fizetni tudjuk a lakáshitelünket, praxisunk rezsiköltségét, gyermekeink taníttatását, s alkalomadtán a pihenésünket – sorolja Sárkány doktor, és búcsúzóul bevallja: meglehetősen feszített munkatempójával a családja csak azzal a feltétellel volt hajlandó megbarátkozni, ha cserébe a hétvégéket együtt töltik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek