Veszélyes a D-vitamin hiánya!

Vészharangokat kongatnak az orvosok: a magyar lakosság kétharmada súlyos D-vitamin-hiányban szenved. Ugyan a tél utolsó hónapjában ez önmagában nem meglepő, annál inkább azok a friss kutatások, amelyek bizonyítják, hogy ez a vitamin a szervezet csaknem legfontosabb építőköve.

Család-otthonKun J. Viktória2013. 02. 20. szerda2013. 02. 20.

Kép: bánkút bükk fennsík tél természet hideg fagy hó túra kirándulás 2011 01 28 Fotó: Kállai Márton

Veszélyes a D-vitamin hiánya!
bánkút bükk fennsík tél természet hideg fagy hó túra kirándulás 2011 01 28 Fotó: Kállai Márton

Depresszió, cukorbetegség, skizofrénia, leukémia, bőrrák, érelmeszesedés - csak néhány kiragadott példa abból a több tucatnyi kórságból, amelyek kialakulásához köze lehet a D-vitamin hiányának. Fontos szerepe van ugyanis a csontok és az idegrendszer fejlődésében, valamint a fertőző betegségek elleni védekezésben. Az emberek többsége mit sem tud erről, sőt, a köztudatban továbbra is leginkább a túladagolásról szóló téveszmék élnek. A magyarok halandóságát 7-10 százalékkal, átlagéletkorát 2-3 évvel javíthatná, ha figyelnének a megfelelő pótlására.

- A napfény hatására az emberi szervezetben termelődő „D-vitaminnak” nevezett anyag valójában nem is egy egyszerű vitamin, hanem egy hormon „előanyaga”, amely más hormonokra, illetve a szervezet legalább harminc sejttípusára hat közvetlenül. Ennek tükrében igazán aggasztó, hogy a lakosság a szükségesnek tartott D-vitamin alig 2-4 százalékához jut hozzá - mondja Dr. Takács István, a Magyar Prevenciós Orvos Társaság elnöke. Ezen az éghajlaton ősztől tavaszig a napfény eleve nem képes elegendő D-vitaminhoz juttatni a szervezetet, a D-vitaminban gazdag ételek – például bizonyos tengeri halfajták – fogyasztása pedig Magyarországon a nullához közelít. Tény ugyanakkor az is, hogy a tőlünk délebbre lévő országok lakosságának is legalább 60 százaléka érintett a problémában, a modern életmód miatt. A D-vitamin-hiány tehát globális egészségügyi probléma - folytatja a szakember.

A különböző betegségek, mint a máj-, epe-, vagy vesebajok is fokozzák a D-vitamin hiány kialakulásának a lehetőségét. A kor előrehaladtával a bőr szintetizáló képességének csökkenése miatt szintén D-vitamin hiány alakulhat ki, de egyes fogyasztószerek, valamint koleszterinszintet csökkentő és idegrendszerre ható gyógyszerek is hatnak a mennyiségére. A szakemberek azt javasolják, vérvizsgálattal ellenőriztessük állapotunkat, és novembertől márciusig fogyasszunk a vitaminból napi 2000 egységet. Persze nem mindegy, hogyan és milyen készítményekkel igyekszünk pótolni a hiányt, ezért jó, ha ez ügyben konzultálunk az orvossal. Sok D-vitamint tartalmaz a tojás sárgája, ám naponta legalább 16-18 darabot kellene megenni belőle. A régen alkalmazott ricinus olaj, a tőkehalmáj, vagy a tengeri halak, gyerekeknek a tápszeres italok ugyancsak segíthetik az utánpótlást. 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek