Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Pofonegyszerű dolog leszokni a cigarettáról, magam is sokszor megtettem már – tartja a vicc. Ám száz dohányosból csupán négy képes az akaraterejére hagyatkozva lemondani e szenvedélyéről.
Kép: Dohányzás, cigarettázás, egészségtelen életmód, tüdőrák 2007.11.11. fotó: Németh András Péter
Nem árt számba venni a módszereket, melyekkel a siker esélye a többszörösére nő – javasolják az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben nemrégiben megnyílt, a leszokást támogató módszertani központ munkatársai. Itt többek közt továbbképzéseket tartanak majd a tüdőgondozókban dolgozóknak és a háziorvosoknak, hogy a praxisukban hatékonyan foglalkozzanak betegeik dohányzási problémájával. Hazánkban a felnőtt lakosság több mint egyharmada hódol rendszeresen e káros szenvedélynek. Évente 24 ezer – azaz egy kisvárosnyi – honfitársunk hal meg a dohányzással összefüggő betegségekben. A férfiak tüdőrákos halálozásában pedig hazánk a világelső, s ez 90 százalékban a dohányzás számlájára írható.
A néhány hónapja indult Leszokásvonal ugyancsak hozzájárul ahhoz, hogy kevesebben rombolják az egészségüket. Érdemes telefonos támogatást kérni, mert így 40 százalékkal növelhető a leszokás esélye. A Leszokásvonal munkatársai információkkal szolgálnak, felhívják a figyelmet a nikotinfüggés lelki és egészségügyi veszélyeire, segítenek a leszokás stratégiájának kidolgozásában – s mindezt térítésmentesen teszik. Akár programozott támogató hívást is kérhetnek azok a dohányosok, akik eltökélték magukat, hogy végleg leszoknak. Ebben az esetben egy szakember felhívja az illetőt, s így végigkíséri őt azon a rögös úton, amin a függőségből szabadulni vágyó bukdácsol.
Milyen „mellékhatásokra” készüljön, aki elhatározta magát a változásra? Azt a napot, amikor leteszi a cigarettát, érdemes hétvégére tenni, mert így nem lép közbe a munkahelyi stressz. A nikotin utáni sóvárgás egy-két hétig még erős marad. Ekkor a koncentrációs készség romlik, az első 7–14 napban az alvászavarokon sem kell meglepődni. Egy hónapig nem lesz könnyű az élet: az emésztési gondok mellett lehangoltság, ingerlékenység, szorongás várható, erre a családtagoknak is érdemes felkészülniük. Az éhségérzet átlagosan 10 héten át gyötri a szenvedélyétől szabadulót. Az orvosok szerint okos dolog átrendezni a lakást: el kell távolítani a hamutartókat, a pöfékelésre emlékeztető tárgyakat, kimosni a füstszagú függönyöket és ruhákat. S ebben az érzékeny időszakban nem ildomos olyan társaságba menni, ahol vígan bagóznak.
Közepes vagy erős nikotinfüggés esetén – ez annyit tesz, hogy az illető több mint tíz éven át napi egy doboz cigarettát füstöl el, s ébredés után fél órával már rágyújt – a gyógyszeres segítséget is érdemes bevetni. Akad olyan szer, mely becsapja az embert: a dohányzás nem kelt többé kellemes érzést, mivel gátolja a nikotin kötődését az agyi receptorokhoz. A leszokási program a szakember támogatásával általában 2-3 hónapig tart.
Ha ez ekkora tortúra, miért jó mégis a nikotinstop? Íme, néhány előny: megszűnik a köhögés, a füstös lehelet, lecsökken több betegség kockázata, az illető jobban érzi az ízeket, megnő a szexuális étvágya – hogy a spórolásról ne is beszéljünk…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu