Csak a tábor feléig futja a zsebpénzből

Az iskolai szünetben a legtöbb gyerek táborozni megy, ahol habár többnyire teljes ellátást kapnak, mégis sok szülő szívesen ad még zsebpénzt is kicsiknek. Sokan azonban már az első néhány nap mindenüket elköltik, így a hét végére már fagyira se futja. Hogyan tanulhatnák meg gyerekek a pénzügyi szemléletet?

Család-otthonKovács Réka2013. 06. 27. csütörtök2013. 06. 27.
Csak a tábor feléig futja a zsebpénzből

Nem dől össze a világ, ha egy táborban zsebpénz nélkül marad a gyerek, mégis rossz élményként maradhat meg benne. A megfontolt pénzügyi döntéseket nem elég felnőtt korban megtanulni, a legjobb, ha már gyerekkorban a szülők megtanítják a helyes gondolkozásmódot.

Az alapvető okos pénzügyi döntések meghozatalához ugyanis az első lépcsőfok, hogy megtanulja egy gyerek, előre meg kell terveznie, egy adott összegből hány napig kell ellátnia magát. Legyen szó fagyizásról, vagy egy szuvenír megvásárlásáról, ha első nap elfogy a zsebpénz, a többi nap csak nézheti, mire költenek mások.

Magyarázzuk el a gyermekünknek, hogy ha nem osztja be a pénzét, szomorúan nézi majd a többieket a táborban, amikor fagyiznak vagy vásárolgatnak. „Amíg nem tudja napról napra átkalkulálni a mini költségvetését, vegyük rá arra a gyermekünket, hogy minden nap csak egy adott összeget költ el. Ami pénz megmarad, abból pedig az utolsó nap vehet bármit. Később, ahogy idősebb lesz, könnyebben és gyorsabban számol fejben, és összetettebb problémákat is meg tud oldani, már mondhatjuk neki, hogy szabadon oszthatja be az egy heti zsebpénzt, de úgy, hogy minden napra tegyen félre két gombóc fagyira valót” - mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója.

A nagyobbak már nemcsak a táborokban, de otthon is tanulhatják a helyes szemléletet, amikor a nyári szünetre egyedül maradnak, míg a szülők elutaznak. Ebben az életkorban már elvárható, hogy a gyerek ne mozira költse azt a pénzt, amiből a kifőzdében kellene megebédelnie. Akár már a nyári szünet előtt készíttethetünk vele egy költségvetést, amibe bele kell írnia, mennyi pénzre van szüksége az ebédre, fagylaltra, mozira, barátokkal való szórakozásra vagy egyéb programra.

Jó módszer, ha a szülők csak az ebédre adnak pénzt, és azon felül egy minimális összeggel járulnak hozzá az egyéb szórakozáshoz, és a fennmaradó szükséges összeget a gyerek gyűjtse össze a zsebpénzéből év közben vagy diákmunkából. 15 éves kortól ugyanis szülői engedéllyel már vállalhatnak munkát az iskolások. Így jobban érezheti azt, hogy megdolgozott a nyári szórakozásért.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek